Kripto para piyasalarında vergilendirme: Yeni dijital varlıklar için vergi politikaları
Taxation in cryptocurrency markets: Tax policies for new digital assets
  1. Tez No: 801666
  2. Yazar: SALEH CHANDIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ÇİLDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Paranın ticari hayattaki rolü teknolojinin etkisiyle sürekli değişim göstermektedir. İnternetin ortaya çıkmasıyla birlikte, e-ticaretin gelişmesi alternatif ödeme yöntemlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu nedenle dijital ve sanal para birimlerinin kullanımı hızla artmaktadır. Kripto para birimleri, gelişen teknolojinin bir sonucu olarak merkezi otoritelere bağlı olmaksızın bireyler arasında para transferine olanak sağlar. Kripto para birimleri, çeşitli kriptolojik sistemler kullanılarak güvenli hale getirilirler. 2008 yılında temeli atılan kripto para birimleri, mevcut para birimlerinin alternatifi olarak görülmüştür. Ancak, finansal alanda bazı açıklar yarattığı tespit edilen kripto para birimlerinin düzenlenmesi gerektiği konusu Türkiye ve dünya genelinde tartışılmaya başlanmıştır. Bu düzenlemeler arasında, kripto para birimlerinin vergilendirilmesi önde gelen konulardan biridir. Farklı ülkeler, farklı vergilendirme yaklaşımları benimsemekte ve vergilendirme özelinde yeni yaklaşımlar geliştirmektedirler. Kripto paralar son yıllarda hızla popüler hale gelmiş bir dijital varlık türüdür. Geleneksel para birimlerine alternatif olarak ortaya çıkan kripto paralar, blokzincir teknolojisi ile güçlendirilmiş, merkezi olmayan bir yapıya sahiptirler. Bu sayede, kripto paraların kullanımı ve transferi daha hızlı ve daha güvenlidir. Türkiye'de kripto paralarla ilgili henüz net bir mevzuat bulunmamaktadır. Bu nedenle, kripto paraların tam olarak emtia, menkul kıymet veya para olarak sınıflandırılması yapılamamıştır. Ancak, kripto para birimlerinin alımı, satımı, kullanımı veya madenciliği yasaklanmamıştır. Bu çalışmada, para kavramının tarihsel evrimini inceleyerek, kripto para birimlerinin tanımını ve işleyişini ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız. Ayrıca, blokzincir teknolojisi hakkında bilgi vereceğiz ve bu teknolojinin kripto para birimleri üzerindeki etkilerini analiz edeceğiz. Kripto para birimlerinin vergilendirilmesi konusu da büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle, dünya genelindeki bazı ülkelerin kripto para vergilendirme yöntemlerini ve Türkiye'deki mevcut yaklaşımları titizlikle ele alacağız. Bu çalışmanın temel amacı, okuyuculara kripto para birimlerinin doğasını, işleyişini ve vergilendirilmesini resmi bir dille aktararak, konuya ilişkin bilgi düzeylerini artırmaktır.
Özet (Çeviri)
The role of money in commercial life is constantly changing with the impact of technology. With the emergence of the internet, the development of e-commerce has led to the emergence of alternative payment methods. Therefore, the use of digital and virtual currencies is rapidly increasing. Cryptocurrencies enable individuals to transfer money between each other without being dependent on central authorities, thanks to the evolving technology. Cryptocurrencies are secured through various cryptographic systems. Cryptocurrencies, which were founded in 2008, were seen as an alternative to existing currencies. However, the regulation of cryptocurrencies, which were found to create some gaps in the financial sector, has started to be discussed in Turkey and worldwide. Among these regulations, the taxation of cryptocurrencies is one of the leading issues. Different countries adopt different taxation approaches and develop new approaches in terms of taxation. Cryptocurrencies are a rapidly popular digital asset type in recent years. Emerging as an alternative to traditional currencies, cryptocurrencies have a decentralized structure empowered by blockchain technology. Thus, the use and transfer of cryptocurrencies are faster and more secure. There is no clear legislation in Turkey yet regarding cryptocurrencies. Therefore, it is not possible to classify cryptocurrencies exactly as commodities, securities, or money. However, buying, selling, using, or mining cryptocurrencies is not prohibited. In this study, we will examine the historical evolution of the concept of money and explain the definition and functioning of cryptocurrencies in detail. We will also provide information about blockchain technology and analyze its effects on cryptocurrencies. The issue of the taxation of cryptocurrencies is also of great importance. Therefore, we will meticulously examine the cryptocurrency taxation methods of some countries worldwide and the current approaches in Turkey. The main purpose of this study is to increase the level of knowledge on the nature, operation, and taxation of cryptocurrencies for readers by presenting the subject matter in an official language.