Fotodinamik terapi yapabilen potansiyel bir BNCT ajanının tasarımı ve sentezi
Design and synthesis of a potential BNCT agent capable of photodynamic therapy
  1. Tez No: 696201
  2. Yazar: SİMGE PEKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALGI, DOÇ. DR. SEDAT SÜRDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bor nötron yakalama terapisi çeşitli kanser hastalıklarının özellikle beyin tümörleri ve melanom kanserlerinin tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen etkili bir tedavi yöntemidir. Bu tez çalışmasında fotodinamik terapi yapabilen potansiyel bir bor nötron yakalama terapisi ajanının tasarımı ve sentezi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle polihedral bor bileşikleri ve siyanin boyaları rasyonel bir tasarımla bir araya getirilerek yeni nesil teranostik bir ajan ortaya konmuştur. Tasarımı ve sentezi gerçekleştirilen bu yeni bileşiğin yapısal karakterizasyonu, fotodinamik terapi yapabilme yeteneği morötesi ve görünür ışık (UV-Vis) ve emisyon (yayınma) spektroskopisi, hidrojen çekirdek magnetik rezonans spektroskopisi (1H NMR) ve karbon çekirdek magnetik rezonans spektroskopisi (13C NMR) gibi yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır
Özet (Çeviri)
Boron neutron capture therapy is an effective treatment method developed for the treatment of various cancer diseases, especially brain tumors and melanoma cancers. In this thesis, the design and synthesis of a potential boron neutron capture therapy agent capable of photodynamic therapy were aimed. For this purpose, first of all, a new generation theranostic agent was created by combining polyhedral boron compounds and cyanine dyes with a rational design. Structural characterization of this new compound designed and synthesized, its ability to perform photodynamic therapy, ultraviolet and visible light (UV-Vis) and emission (emissivity) spectroscopy, hydrogen core magnetic resonance spectroscopy (1H NMR) and carbon core magnetic resonance spectroscopy (13C NMR) elucidated using methods