Organik atıklardan fermantasyon yoluyla biyogaz üretimi
Organi̇k atiklardan fermantasyon yoluyla bi̇yogaz üreti̇mi̇
- Tez No: 696202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜLNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada büyükbaş, yumurta tavuğu ve atık patateslerden biyogaz üretimi ve zaif asit hidrolizi yapılarak atık patateslerden dark fermantasyon yolu ile biyohidrojen üretimi değerlendirilmiştir. Farklı kombinasyonlardaki atıkların %10 KM konsantrasyonlarında farklı miktarlarda biyogaz elde edilmiştir. sadece büyükbaş atığı, %50 büyükbaş hayvan - %50 yumurta tavuğu atığı, %30 büyükbaş hayvan - %70 yumurta tavuğu atığı, %70 yumurta tavuğu Atığı - %30 patates atığı ve %50 yumurta tavuğu atığı - %50 Patates Atığı kombinasyonlarında her bir gram Katı madde için 219,19 mL, 256.6 mL, 290.2 mL, 370 mL, 384 mL biyogaz üretimi sırası ile gerçekleştirilmiştir. Test sonuçlarına göre yüksek miktarda biyogaz üretimi %50 yumurta tavuğu atığı - %50 Patates Atığı kombinasyonundan elde edilmiştir. Atık patateslerin zaif asit hidrolizi ile dark fermantasyonda her bir gram substrat için üretilen kümülatif hidrojen miktarları farklı başlangıç pH 7, 6.5, 6, 5.5, 5 ve 4.5 değerlerinde sırası ile 48.47 mL, 67.58 mL, 99.21 mL, 100.68 mL, 69.26 mL, 3.64 mL, olarak belirlenmiştir. Sonuçlara göre maksimum hidrojen verimi pH 5.5-6 arasında olduğu görülmüştür. Bu araştırma hayvansal atıkların ve atık patateslerin biyogaz ve biyohidrojen üretiminde iyi hammaddeler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, biogas production from cattle manure, poultry manure and waste potatoes and biohydrogen production via dark-fermentation by using dilute acid hydrolysis of waste potatoes were evaluated. The variety combination of the wastes at 10% TS concentrations shows that different amount of biogas obtained. The single cattle waste, 50% cattle and 50% poultry waste, % 30 cattle wastes and 70% poultry waste, 70% poultry waste and 30% waste potatoes and 50% poultry waste and 50% waste potatoes combinations were given as 219.19 mL, 256.6 mL, 290.2 mL, 370 mL and 384 mL biogas for per gram of TS, respectively. According to test results high amount of biogas were obtained from 50% poultry waste and 50% waste potatoes combinations. The cumulative biohydrogen production via dark fermentation from dilute acid hydrolysis of waste potatoes at different initial pH conditions were determined for per gram substrate as 48.47 mL, 67.58 mL, 99.21 mL, 100.68 mL, 69.26 mL and 3.64 mL for pH of 7.0, 6.5, 6, 5.5, 5 and 4.5, respectively. According to experimental results maximum biohydrogen production was obtained at pH 5.5-6. This research shows that animal waste and waste potatoes good raw materials for production of biogas and hydrogen by Dark fermentation.