Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programı (ortaokul) ve Görsel Sanatlar Öğretmen Kılavuz Kitabı'nda çevre eğitimi
The Visual Arts Lesson Teaching Program (secondary school) and Visual Arts are in the Teacher's Guide Book environmental education
- Tez No: 696216
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TURGAY ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dünyanın ortak sorunu olan ve sağlığı tehdit eden çevre sorunları gün geçtikçe artmaktadır. Bu sorunların artık ciddi bir boyutta hissedildiği dünyada çevre eğitimi üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Sanat yoluyla eğitimin verildiği bir ders olan Görsel Sanatlar dersinde, Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programı (Ortaokul) ve öğretmenlere yol gösteren Görsel Sanatlar Öğretmen Kılavuz Kitabı'nın nitelik ve görsel açıdan zengin olması çok önemlidir. Bu çalışmada, 2018 yılında güncellenen Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programı (Ortaokul) ve 2019 yılında güncellenen Görsel Sanatlar Öğretmen Kılavuz Kitabı'nda çevre eğitimi incelenerek, programda ve kitapta yer alan kazanımların, görsellerin ve konuların çevre eğitimine sağladığı katkılar ve eksiklikler tespit edilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yönteminden, kaynak olarak da Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programı (Ortaokul) ve Görsel Sanatlar Öğretmen Kılavuz Kitabı'ndan yararlanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmalar sonucunda Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programı'nda (Ortaokul) çevre eğitimini doğrudan destekleyen kazanımların yetersiz olduğu, öğrenme alanlarının çevre eğitimi göz önünde bulundurularak tekrar tasarlanması ve çevre eğitiminin Görsel Sanatlar Öğretmen Kılavuz Kitabı'nda ayrı bir bölüm olarak yer alması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Çevre eğitimi konusu sadece Görsel Sanatlar dersi ile sınırlı kalmayarak, diğer branşların öğretim programlarında ve öğretmen kılavuz kitaplarında daha fazla yer almalıdır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems, which are the common problem of the world and threaten health, are increasing with each passing day. In a world where these problems are now seriously felt, environmental education is an important issue to be emphasized. In the Visual Arts class, which is a class that is education is given through art, it is very important that the Visual Arts Course Curriculum (Secondary School) and the Visual Arts Teacher's Guide Book that guides the teachers to be rich in quality and visual. In this study, environmental education was examined in the Visual Arts Course Curriculum (Secondary School) updated in 2018 and the Visual Arts Teacher's Guide Book updated in 2019, and the contributions and deficiencies of the acquirements, images and subjects taken in the curriculum and the book to environmental education were determined. Document analysis method, one of the qualitative research methods, and Visual Arts Course Curriculum (Secondary School) and Visual Arts Teacher's Guide Book as sources were utilized. In data analysis, content analysis method was used. As a result of the research, it has been concluded that the acquisitions that directly support environmental education in the Visual Arts Curriculum (Secondary School) are insufficient, the learning areas should be redesigned considering environmental education, and environmental education should be included as a separate section in the Visual Arts Teacher's Guide Book. The subject of environmental education should not be limited to the Visual Arts course, but should be included more in the curriculum of other branches and in teacher's guidebooks.