Belirli gün ve haftalar etkinliklerinin ortaokul görsel sanatlar dersi öğretim programı öğrenme alanlarına etkisi
Effects of certain days and weeks activities on secondary school visual arts curriculum learning areas
- Tez No: 588986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAFİYE ÖZLEM ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Görsel sanatlar dersinin amaçları doğrultusunda, belirli gün ve haftalar kutlamalarında yapılan etkinliklerin dersin öğrenme alanlarına nasıl bir etkisinin olduğunun belirlenmesi, hem görsel sanatlar dersinin etkililiğinin artırılması, hem de belirli gün ve haftalar etkinliklerinin geliştirilmesi için farkındalık yaratabilecek bir unsur olarak görülmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışma ile ortaokul görsel sanatlar dersi programında belirli gün ve haftalar etkinliklerinin öğrenme alanlarına etkisine ilişkin öğretmen görüşlerinin neler olduğunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada gerekli bilgi ve verilerin elde edilmesi için betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda, belirli gün ve haftalarda yapılan etkinliklerin, Ortaokul Görsel Sanatlar Dersinde“görsel iletişim ve biçimlendirme”,“kültürel miras”ve“sanat eleştirisi ve estetik”öğrenme alanlarına ve öğrenme becerilerine etkisini belirlemek amacıyla, 45 ortaokul görsel sanatlar öğretmeninden oluşan çalışma grubuna konu ile ilgili araştırmacı tarafından hazırlanmış bir anket yöneltilmiş ve anketten elde edilen verilerin analizi sonucunda; katılımcıların en çok katıldığı ilk üç ifadenin“Öğrenciler belirli gün ve haftalar etkinliklerine not gayesi güderek katılır”,“Öğrenciler belirli gün ve haftalar etkinliklerine isteklidirler”ile“Öğrenciler sanatla ilişkili olarak etkinliklerdeki çalışmaların estetik değerlerini tartışabilir”v maddelerinin olduğu, katılımcıların en az katıldığı ilk üç maddenin ise“Belirli gün ve haftalar etkinlikleri konumun anlam ve önemini yorumlamada pekiştiricidir”,“Belirli gün ve haftalar çalışmaları farklı materyalleri birleştirerek çalışma yapmaya teşvik edicidir”ile“Görsel sanatlar dersindeki belirli gün ve haftalar etkinlikleri 'kültürel miras' öğrenme alanlarını olumlu etkiler”maddelerinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, öğretmenlerin ortaokullardaki görsel sanatlar programında yer alan“görsel iletişim ve biçimlendirme”,“kültürel miras”ile“sanat eleştirisi ve estetik”öğrenme alanına etkisine ilişkin öğrenciler hakkındaki görüşlerinin de olumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For the purposes of the visual arts course, it is seen as an element that can create awareness for the effectiveness of the visual arts course and the development of certain days and weeks activities. With this study, it was aimed to determine the opinions of teachers about the effect of certain days and weeks activities on learning areas in the secondary school visual arts curriculum. Descriptive research method was used to obtain the necessary information and data. In this direction, in order to determine the impact on learning areas and learning skills the activities carried out on certain days and weeks, Secondary School Visual Arts Course“visual communication and formatting”,“cultural heritage”ve“art criticism and aesthetics”, 45 secondary school visual arts teachers were asked a questionnaire prepared by the researcher about the subject and as a result of the analysis of the data obtained from the survey; is determined to be the items of the top three statements that participants,“Students participate in specific days and weeks activities”,“Students are willing to attend certain days and weeks”and“Students will be able to discuss the aesthetic values of the works in the activities related to art”substances, the first three items with the lowest number of participants,“Certain days and weeks events reinforce the meaning and significance of the location”,“Certain days and weeks are encouraged to vii work by combining different materials”and“Certain days and weeks of activities in the visual arts class positively affect 'cultural heritage' learning areas”. In addition, it was also found that the students' opinions about the effect on learning area were positive. teachers in the visual arts program in secondary schools“visual communication and formatting”,“cultural heritage”and“art criticism and aesthetics”.