Kırsaldaki matematik öğretmenlerinin öğretim programını uygulamada karşılaştıkları zorluklar ve çözüm yaklaşımları
Difficulties faced by rural mathematics teachers in implementing the mathematics curriculum and their solution approaches
- Tez No: 696225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, kırsalda matematik öğretmenlerinin matematik dersi öğretim programını uygulamada karşılaştıkları zorlukları ve çözüm yaklaşımlarını incelemektir. Bu bağlamda öğretim programının; hedef, içerik, öğrenme-öğretme ve değerlendirme öğelerinin yanı sıra uzaktan eğitim sürecinde de karşılaşılan zorluklar ve çözüm yaklaşımları incelenmiştir. Araştırmanın katılımcıları, 2020-2021 eğitim öğretim yılında kırsalda görev yapan 20 ortaokul matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Öğretmen Görüşme Formu kullanılmıştır. Bireysel görüşmeler sonucunda elde edilen veriler betimsel analize tabi tutulmuş ve analizler sonucunda ortaya çıkan 5 tema (aile faktörü, sosyo-kültürel çevre faktörü, eğitim sistemi-okul faktörü, ekonomik faktör, öğrenci faktörü) altında incelenmiştir. Uzaktan eğitim sürecinde yaşanan zorluklar ayrı alt temalar (aktif katılım, düzenli katılım, teknolojik aksaklıklar, derse katılım, zaman) ile değerlendirilmiştir. Bulgular doğrudan alıntılara yer verilerek özetlenmiş, ilgili literatür ile karşılaştırılarak tartışılmış ve öneriler sunulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre programı uygulama ile ilgili hemen her öğede önemli sorunlar tespit edilmiştir. En sorunlu öğenin içerik olduğu görülmüştür. İçerik öğesi bağlamında kazanımların eksik kalması, kazanımlara ayrılan zamanın yetersiz olması gibi ciddi zorlukların varlığı dikkat çekmiştir. Pandemide ise en fazla öğrencilerin derse katılımında zorluk yaşanmıştır. Bu süreçte öğrencilerin derse katılımı azalmış ve bu durum en başta kırsaldaki maddi yetersizliklere bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine difficulties that teachers encounter in applying the mathematics curriculum and solution they produce in order to overcome these difficulties. In this purpose, it is aimed to evaluate the objectives, content, learning-teaching and evaluation elements of the mathematics curriculum as well as the difficulties occurred with regard to those elements during Covid-19 period where distance education was applied. The participants of the research consisted of 20 secondary school mathematics teachers working in rural areas in the 2020-2021 academic year. A teacher interview form was used as a data collection tool in the research. The data obtained as a result of individual interviews were subjected to descriptive analysis and analyzed under 5 themes (family, socio-cultural environment, education system-school, economic, student) that emerged as a result of the analysis. Difficulties experienced in the distance education process were evaluated with separate sub-themes (active participation, regular participation, technological issues, class participation, time). The findings were summarized by including direct quotations, compared with the relevant literature, discussed and suggestions were presented. According to the results of the research, important difficulties were identified in almost every element related to the implementation of the curriculum. The most problematic item was content. For the content, the existence of serious difficulties such as unaccomplished acquisitions or insufficient time allocation for those acquisition are to be underlined. In the pandemic, the major difficulty was experienced in the participation of students in the courses. In this process, students' participation in the course decreased, and this situation was primarily attributed to the economic factors in rural areas.