Psikolojik danışmanların 0-3 yaş Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı alan çocuğa sahip ebeveynler ile psikolojik danışma süreci yeterliliklerine ilişkin görüşleri
The opinions of psychological counselors about the their qualification counseling process with parents who have children diagnosed with autism spectrum disorder aged 0-3
  1. Tez No: 696246
  2. Yazar: HANDE KESMEN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUNAGÜL SANİ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmada psikolojik danışmanların 0-3 yaş otizm spektrum bozukluğu tanısı alan çocuğa sahip ebeveynler ile psikolojik danışma sürecine ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomenolojik desen kullanılmıştır. Çalışmaya OSB tanısı bulunan çocuğa sahip ebeveynler ile psikolojik danışma deneyimi bulunan gönüllü on üç psikolojik danışman katılmıştır. Çalışmada yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır. Elde edilen veriler Nvivo10 programı ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmadan elde edilen bulgular incelendiğinde psikolojik danışmanların OSB tanısı ve tanı sonrası süreci ile ilişkili yeterli bilgiye sahip olmadıkları ve lisans eğitimleri sürecinde aldıkları özel eğitim ve OSB derslerinin bu alanda donanımlı olmak için yeterli olmadığı görüşü ortaya çıkmıştır. Psikolojik danışmanlar OSB alanında bilgi sahibi ve yetkin olabilmek için deneyim kazanmanın da öneminden bahsetmişlerdir. Bu çalışmanın bulgularına dayanarak psikolojik danışmanların çoğunun kendilerine ilişkin öz yeterlik düşüncelerinin yetersizlikle ilişkilendirilerek olumsuz yönde olduğu düşünülmektedir. Ayrıca psikolojik danışmanların çoğu kendilerini“empati kurma”becerisinde daha yetkin hissettiklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the opinions of psychological counsellors about the counselling process with parents who have children diagnosed with autism spectrum disorder aged 0-3. One of the qualitative research methods, the phenomenological design was used in the study. Thirteen volunteer counsellors who have experience in counselling with parents of children diagnosed with ASD participated in the study. In the study, data were collected through semi-structured interviews. The data collected were analyzed with the Nvivo10 program. As a result, when the findings obtained from this study are examined, it is seen that psychological counsellors do not have enough information about the diagnosis of ASD and the post-diagnosis process and it turned out that the special education and ASD courses they took at the university were not enough to be well-equipped in this field. Psychological counsellors also mentioned the importance of gaining experience in order to be knowledgeable and competent in the field of ASD. Based on the findings of this study, it is thought that most of the psychological counsellors have negative self-efficacy thoughts related to inadequacy. In addition, most of the psychological counsellors stated that they felt more competent to demonstrate the skill of“empathy”.