Yerel yönetimlerde sportif ve rekreatif hizmet alan bireylerin hizmet kalitesi değerlendirme, boş zaman tutum ve kişilik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between service quality assessment, leisure time attitude and personality traits of individuals taking sports and recreative services in local governments
  1. Tez No: 696247
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YAMAN, DOÇ. DR. FATİH YAŞARTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı; Yerel yönetimlerde sportif ve rekreatif hizmet alan bireylerin hizmet kalitesi değerlendirme, boş zaman tutum ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak, farklı değişkenler açısından incelenmektir. Araştırma ilişkisel tarama modelleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Sakarya ilinde yerel yönetimlere bağlı sportif ve rekreatif faaliyet alanları kullanan sağlıklı yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi belirtilen evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen ve yaşları 19 ile 60 arasında değişen 258'i erkek (  yaş=26.11±7.16); 271'i kadın (  yaş=25.19±7.33), olmak üzere toplam 529 sağlıklı birey (  yaş=25.64±7.25) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Hizmet Kalitesi Ölçeği, Boş Zaman Tutum Ölçeği, Beş Faktör Kişilik Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, MANOVA, burada ikiden fazla gruplar arasındaki farklılıkların belirlenmesinde Post Hoc çoklu karşılaştırma testlerinden olan Bonferroni kullanılmıştır. Bağımlı değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson korelasyon analizlerinden yararlanılmış anlamlılık düzeyi p.05), yaş ile anlamlı ilişki içinde olmadığı tespit edilmiştir. Buna karşın hizmet kalitesi puanları ile haftalık egzersiz sıklığı arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir (p.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is the examination of the relationship between service quality assessment, leisure time attitude and personality traits of individuals who receive sportive and recreational services in local governments. The research was carried out using relational screening models. The universe of the research consists of healthy adult individuals who use sports and recreational activity areas affiliated to local governments in Sakarya province. The sample of the research constitutes a total of 529 healthy individuals (  age=25.64±7.25) 258 of them were male (  age=26.11±7.16); 271 of them were female (  age=25.19±7.33), aged between 19 and 60 which was selected by convenience sampling method from the specified population. As data collection tools in the research; Personal Information Form, Perceived Service Quality Scale, Leisure Attitude Scale, Five Factor Personality Inventory were used. Descriptive statistics, MANOVA, and Bonferroni, one of the Post Hoc multiple comparison tests, were used in the analysis of the data. Pearson correlation analyzes were used to determine the relationships between dependent variables and the significance level was taken as p.05). On the other hand, negative and low-level significant relations were found between service quality scores and weekly exercise frequency (p.05). When the results were evaluated in terms of personality traits, it was determined that the personality traits sub-dimension scores of the participants differed significantly according to gender, educational status and occupational group (p.05).