İklim şartlarının, ısı pompası sistemi performansına etkisinin teorik ve deneysel analizi
Theoretical and experimental analysis of the effect of climatic conditions on heat pump system performance
- Tez No: 696263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, hava sıcaklığı ve bağıl nemin ısı pompasının çalışmasına etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Sonuçlar enerjetik ve ekserjetik olarak analiz edilmiştir. Bağıl nemin iklimlendirme çalışmalarına olan etkilerinin değerlendirilmesinde meteorolojik verilerden faydalanılmıştır. Türkiye'nin nemli bölgelerinde olan Rize, Trabzon, Giresun ve Ordu illerine ait 10 yıllık nem ve sıcaklık verileri Meteoroloji Genel Müdürlüğünden edinilmiştir. Söz konusu verilerin psikrometrik değerlendirilmeleri yapılmış, entalpik değişimler grafiklerle yorumlanmıştır. Bağıl nemin insan konforu değerlerine ulaşılması için gerekli enerjik ve entalpik değerlendirmeler çalışmanın sonuçlar kısmında sunulmuştur. Deneysel analiz için kurulan deney sisteminde iki adet ısı pompası kullanılmıştır. Birinci ısı pompası ile atmosferik havanın bağıl nemi ve sıcaklığı düşürülmüştür. Düşük nem ve sıcaklıktaki havaya diğer ısı pompasına ulaşan kanal üzerinde istenilen ölçüde ısı ve su buharı verilmiştir. İstenilen nem ve sıcaklığa ulaşan havanın 2. ısı pompasında oluşturduğu etkiler; sıcaklık, nem, basınç, debi, akımölçerlerle tespit edilmiştir. Sonuçlar termodinamik hesaplamalara tabi tutulmuş ve grafiksel olarak değerlendirilmiştir. Hesaplamalar sonucunda iklim şartlarından sıcaklık ve bağıl nemin ısı pompası oluşturduğu etkiler tespit edilmiştir. Bu etkiler sistem için enerji ve ekserji değerlendirmeleri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated experimentally effects to the operation of heat pump of air temperature and relative humidity. Results has been analyzed as energetic and exergetic. The assessment of the effects on conditioning studies of relative humidity has benefited from meteorological data. Decade humidity and temperature data of Rize, Trabzon, Giresun ve Ordu provinces which is humid regions in Turkey was obtained from the meteorology headquarters. it has been made psychometric evaluation of concerned data. It has been made psychometric evaluation of concerned datas, enthalpy changes have been interpreted with graphics. Essential energetic and enthalpy assessments to reach the human comfort values of the relative humidity are presented in the results section. In the experiment system established for experimental analysis were used two heat pumps. Temperature and relative humidity of the atmospheric air was reduced with the first heat pump. After given the essential amount heat and water vapor to air that reduced temperature and relative humidity, it was sent to the second heat pump through channel. Effects formed in the second heat pump of the air that reached to the desired temperature and humidity were determined by temperature, humidity, pressure, flow, flow-meter. Results were subjected to thermodynamic calculations and evaluated graphically. As a result of calculations, effects on heat pump of temperature and relative humidity depending on climatic conditions was determined. The effects were presented as Energy and Exergy assessments for the system.