Coming out experiences of lesbian and gay youth and their parents: A qualitative study in Turkey
Lezbiyen ve gey bireylerin ve ebeveynlerinin açılma sürecindeki deneyimleri: Türkiye'de kalitatif bir çalışma
  1. Tez No: 696270
  2. Yazar: ZEYNEP EZGİ MATER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHİME SENEM ZEYTİNOĞLU SAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, kendini eşcinsel olarak tanımlayan gençlerin açılma sürecindeki deneyimlerini derinlemesine araştırmayı amaçlamaktadır. Türkiye'den 10 aile ile yapılan bu çalışmada anneler ve yaşları 21 ile 33 arasında değişen lezbiyen ve gey gençler yer almaktadır. Katılan gençlerin üçü kendini lezbiyen, geri kalanı ise gey olarak tanımlamaktadır. Aile Sistemleri Teorisini temel alan tematik analiz, 20 görüşmeyi analiz etmek için kullanmıştır. Eşcinsel gençlerin ve ebeveynlerin ortaya çıkan deneyimlerinin tematik analizinden aşağıdaki gibi yedi tema (sayı) ve 13 alt tema (harf) ortaya çıkmıştır: 1) kendini kabul süreci, 1a) kendine açılma sürecinde kafa karışıklığı ve yalnızlık, 1b) açılma motivasyonu: saklanmanın yükü, 2) açılma öncesi şüpheler, 2a) gencin ailenin şüphelendiğinden duyduğu şüphe, 2b) ebeveynlerin şüphesi, 3) gencin beklenen olumsuz tepkilerden endişe duyması, 3a) bağlamı açılma fırsatı olarak kullanma, 4) ailenin uyumlanma süreci 4a) ilk tepkiler, 4b) bir süreç olarak kabullenme, 5) açılmanın olumlu etkileri, 5a) gençlerin saklanmanın yükünü hafiflettikten sonra kendilerini özgür hissetmeleri, 5b) açıldıktan sonra ailede daha iyi ilişkiler, 6) sosyal ve kültürel etkiler, 6a) sosyal kültürel etkilerin hem ebeveynler hem de gençler için bir kambur olması, 6b) güvenilir kaynakların olmaması ve bilgi sahibi olmamanın engel teşkil etmesi, 6c) hem gençler hem de ebeveynler için süreci sosyal desteğin kolaylaştırması, 7) açılmanın zor bir süreç olması, 7a) açılmanın olumsuz etkilerinin devam etmesi. Alt temaların diğer alt temaları, katılımcılardan alınan alıntılarla sonuçlar bölümünde açıklanmıştır. Temalar ve alt temalar Aile Sistemleri Kuramı çerçevesinde ele alınmaktadır. Temalar genel olarak alandaki diğer çalışmalarla örtüşen şekilde açılma deneyimlerini süreç olma özelliğini vurgulamaktadır. Ayrıca, çalışmanın klinik sonuçları ve limitasyonları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to explore deeply the experiences of lesbian and gay youth in coming out process. Ten families from Turkey who participated included mothers and lesbian/gay youth ranging in ages of 21 to 33. In participants of youth, three of them define themselves as lesbian, and rest defines as gay. Thematic analysis using Family Systems Theory as a base is used to analyse 20 interviews. Seven themes (numbers) and 13 subthemes (letters) have emerged from thematic analysis of coming out experiences of gay youth and parents as following: 1) youth's acceptance of self as a process, 1a) experiencing confusion and isolation in coming out to oneself, 1b) motivation to come out: the burden of being closeted, 2) suspicion prior to coming out, 2a) youth suspicion of family's suspicion, 2b) suspicion of parents, 3) youth's worries about the anticipated negative reactions, 3a) using the opportunity of the context to come out, 4) family adjustment 4a) initial reactions, 4b) acceptance as a process, 5) positive effects of coming out, 5a) youth feeling free to be themselves after relieving the burden of being closeted, 5b) better relationships in family after coming out, 6) social & cultural effects, 6a) social cultural effects being a hump for both parents and youth, 6b) lack of reliable sources and being uninformed as barriers, 6c) social support easing the process for both youth and parents, 7) coming out being a difficult process, 7a) continuing negative effects. Further subthemes of subthemes are explained in the results section with quotes from participants. Themes and subthemes are discussed in the framework of Family Systems Theory. Themes overall highlight the characteristics of coming out as a process in the line with other studies in the field. Moreover, clinical implications of the study are discussed.