What do mothers of gay youth experience? a qualitative study
Gey gençlerin anneleri neler deneyimliyor? niteliksel bir çalışma
  1. Tez No: 685742
  2. Yazar: DENİZ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezin temel amacı; kendisini gey olarak tanımlayan gençlerin, cinsel yönelimlerini ebeveynlerine açıkladıktan sonra aile sisteminde yaşananları ve ebeveyn deneyimlerini derinlemesine incelemektir. Bu hedefe ulaşmak için nitel bir çalışama yürütülmüştür. Çalışma örneklemini cinsel yönelimini gey olarak tanımlayan 18-25 yaşları arasındaki altı gencin annesi oluşturmaktadır. Anneler ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler Gömülü Teori ile çözümlenmiştir. Analizler sonucunda annelerin deneyimleri üç üst tema altında toplanmıştır. Bunlar sırasıyla (1) açılma öncesi deneyimler, (2) açılma sırasındaki deneyimler ve (3) açılma sonrası deneyimlerdir. Söz konusu temalar literatürdeki bulgularla karşılaştırılmış ve sistem perspektifiyle tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the current study was examining parental experiences and the changes in the family system after young people who define themselves as gay explaining their sexual orientation to their parents in depth. A qualitative study was conducted to achieve this goal. The study sample consists of the mothers of six young people who define their sexual orientation as gay. Semi-structured interviews were conducted with the mothers and the obtained data were analyzed with Grounded Theory. As a result of the analyses, the experiences of the mothers were gathered under three main themes. These are (1) pre-coming out experiences, (2) experiences during coming out, and (3) post-coming out experiences, respectively. These themes and the sub-themes they cover were compared with the findings in the literature and discussed from a system perspective.