Balıkesir'de dışa kapalı konut sitelerinin kullanıcı memnuniyeti açısından incelenmesi ve yapı bileşenlerinin kalite değerlendirmesi
Examination of user satisfaction and residential quality evaluation at gated communities in Balıkesir
- Tez No: 696290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ TÜLÜBAŞ GÖKUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kullanıcıların yaşam şekilleri değiştikçe, konut şekli ve formu da değişiklik göstermeye başlamıştır. Köylerden kentlere göçün artması, yaşam koşullarının değişmesi, bireyin ve ait olduğu aile yaşamındaki değişimler günümüz kentlerine şekil vermektedir. Tarihsel süreç içinde, insan ihtiyaçlarının değişmesiyle konuta yeni işlevler yüklenmiştir. Günümüze geldiğimizde ise, konut birey için fiziksel bir barınak olmak yerine sosyo-ekonomik statünün simgesi haline gelmiştir. 20. yüzyılın ikinci yarısında Sanayi Devrimi'nin etkisiyle, ekonomik değişimler sonucunda kentlerde meydana gelen kopuşun ve ayrışmanın mekânsal yansıması olarak dışa kapalı konut yerleşmeleri oluşmuştur. Dışa kapalı konut yerleşmeleri; güvenlik ihtiyacı ve prestijli konut talebi ile ortaya çıkan; kamusal mekanın özelleştirildiği, çevreden sınırlandırıcı elemanlarla ayrılan, sosyal aktiviteli konut toplulukları olarak tanımlanır. Bu çalışmanın hedefleri; kapalı konut sitelerinde kullanıcı memnuniyeti ve yapı bileşeni kalitesini ifade eden kavramsal bir model oluşturulması ve kullanıcı memnuniyetinin belirlenmesi için oluşturulan faktörlerin karşılaştırılmasına yönelik bulguların ortaya koyulmasıdır. Bu kapsamda, dışa kapalı konut sitesi, kullanıcı memnuniyeti, yapı bileşeni ve kalitesi konularına yönelik literatür incelenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak, belirlenen faktörler doğrultusunda hazırlanan anket kullanılmıştır. Balıkesir ili kapsamında seçilen beş konut sitesinin incelenip, kullanıcıların beklentileri, yapı bileşeni kalitesi ve belirlenen diğer faktörlerin memnuniyet düzeyleri karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçları, belirlenen faktörlerin kullanıcı memnuniyeti ile arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermektedir. Dışa kapalı konut sitelerinin lokasyon ve çevresel özellikleri ile konutun fiziksel özellikleri, kullanıcı memnuniyetini pozitif yönde arttıran faktörler olduğu anket sonuçlarından çıkan verilerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Housing has become a symbol of socio-economic status instead of being a physical shelter for the individual. In the second half of the 20th century, closed housing settlements were formed as a spatial reflection of the rupture and separation in cities. Emerging with the need for security and the demand for prestigious housing; It is defined as residential communities with social activities, where the public space is privatized, separated from the environment by limiting elements. The objectives of this study is to create a conceptual model expressing user satisfaction and building component quality in closed housing estates and to reveal the findings for comparing the factors created to determine user satisfaction. In this context, the literature on the subjects of closed housing complex, user satisfaction, building component and quality has been examined. In the study, a five-point Likert scale type survey technique, which was prepared in line with the determined factors, was used as a data collection tool. The 5 residential sites selected within the scope of Balıkesir province were examined, and the expectations of the users, the quality of the building component and the satisfaction levels of the other determined factors were compared. The results of the research show that there are significant relationships between the determined factors and user satisfaction. It is supported by the data obtained from the survey results that the location and environmental characteristics of the closed housing estates and the physical characteristics of the housing are factors that increase user satisfaction positively.