Geç preterm bebekler ile term bebeklerin göbek kordon kanı ve dördüncü ay d vitamini düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of umblical cord and fourth month vitamin d levels of late preterm and term infants
  1. Tez No: 696295
  2. Yazar: DİLEK YAVUZCAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KARATEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada geç preterm bebekler ile term bebeklerin göbek kordon kanı ve 4. ay D vitamini düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır Gereç ve Yöntem : Bu çalışma, Ocak 2013- Kasım 2013 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'nde doğan ve neonatoloji klinigi tarafindan izlenen bebekler üzerinde yapıldı. Bebekler grup 1“ geç preterm 34 0/7- 36 6/7 haftalık olan doğumlar ”ve grup 2“ term 37 0/7 ve üzerinde doğanlar ”olmak üzere iki gruba ayrıldı. Geç preterm 104 olgu ve term 118 olgu olmak üzere toplam 222 olgu çalışma grubunu oluşturdu. Anne bilgileri (yaş, gebelik sayısı, eğitim durumu, gebelikte vitamin kullanımı, güneşe maruziyeti, preeklampsi), bebekle ilgili bilgiler (gestasyonel hafta, doğum şekli, vücut ağırlığı, laboratuar ve klinik özellikler) içeren bir çalışma formu hazırlandı.Her iki grupta göbek kordon kanından D vitamini düzeyi için kan alındı. Her iki gruba postnatal 15.günden itibaren 400 IU D vitamini takviyesi enteral olarak başlandı. Bebekler 4 aylık olduğunda D vitamini düzeyi için tekrar kan alındı. Çalışmaya alınan hastalardan kemilüminesan immün ölçüm yöntemi ile D vitamini düzeyi çalışıldı. Bulgular: Grup I olguların göbek kordon kanı ortalama D vitamin düzeyi 7,6±6,6 ng/mL, Grup II olguların ise 7,5±6,5 ng/mL idi. Grup I olguların %84'ünde Grup II olguların %78'inde göbek kordon kanı D vitamini düzeyinde ciddi düşüklük (0,05). Göbek kordon kanı D vitamini düzeyleri ile annelerin güneşe maruziyet süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,595). Her iki grupta da D vitamini verilmesi ile D vitamini düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı yükselme oldu (p< 0,05).Ancak her iki grubun 4. ay D vitamini düzeyleri arasında fark saptanmadı (p=0,306). Sonuç: Geç preterm bebeklerin term bebeklere göre göbek kordon kanı D vitamini düzeyi benzer bulunmakla birlikte, her iki grubun göbek kordon kanında yüksek oranda D vitamini eksikliği saptandı. Geç preterm olmak D vitamini eksikiği açısından ayrı bir risk faktörü değildi. Oral D vitamini replasmanı ile 4. ayda tekrarlanan D vitamini düzeyi büyük oranda yükselerek normal düzeye ulaştı. .
Özet (Çeviri)
Aim:Our aim was compare umblical cord and 4. month vitamin D levels of.late preterm and term babies Material and Method:This study was performed between January and November 2013 in Zeynep Kamil Maternity and Children's Training and Research Hospital. One hundred twelve late preterm infants and 118 term infants were enrolled into the study. Maternal age, parity, problems during pregnancy, educational status, sun exposure, dressing style and use of multivitamin supplements were recorded. Gestational age, birth weight, height, head circumference, sex of infants were also recorded. Umblical cord blood was collected from all participants and cord blood vitamin D levels were measured. Vitamin D supplementation (400 IU) was started on postnatal 15.day in all babies. vitamin D measurements were repeated at the postnatal fourth month. Serum vitamin D concentrations were measured by chemiluminescence assay . Results: Mean umblical cord vitamin D level of group 1 and II were 7,6± 6,6 ng/ml and 7,5±6,5 ng/ml, respectively (p=0,835). Eighty four percent of infants in group I and 78 % of infants in group II had severe vitamin D deficiency (