Pelvik organ prolapsus nedeniyle operasyon geçiren hastaların operasyon öncesi ve sonrası cinsel fonksiyonlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 839693
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL METE İTİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: pelvik organ prolapsus nedeniyle operasyon geçiren hastaların operasyon öncesi ve sonrası cinsel fonksiyonlarının değerlendirilmektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışma retrospektif özellikte olup, 2012-2019 yılları arasında kliniğimize baş vuran semptomatik, evre 2 ve üzeri pelvik organ prolapsusu olan 80 hasta dahildi. Hastalarda prolabe olan kompartımana göre uygun cerrahi teknikler uygulanmıştı. Çoğunlukla kombine kompartıman prolapsusu nedeniyle hastalara yapılan cerrahi teknikler 9 cerrahi gruplara ayrıldı. Hastalardan cinsel fonksiyonları değerlendirmek için istenilen, Operasyon öncesive operasyon sonrası 6. Ve 12 ay FSFI ölçeği değerlendirilerek, puanları hesaplandıktan sonra uygun katsayı çarpımı sonrası skorları hesaplandı. FSFI ölçek puanlarının operasyon öncesi, 6.ay ve 12.aydaki karşılaştırmalarında Friedman test kullanıldı. Farklılığın hangi zamanlardan kaynaklandığı Friedman Çoklu karşılaştırma testi ile incelendi. Ölçek puanlarının iki gruplu bağımsız değişkenlerle karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, İkiden fazla gruplu bağımsız değişkenlerle karşılaştırılmasında Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanıldı. Farklılığın hangi gruplarda kaynaklandığı Kruskal Wallis Çoklu kaşlılaştırma testi ile incelendi. Bulgular: Hastaların %23,8'i 2. Evre, %50'si 3.evre ve %26,3'ü 4.evre pelvik organ prolapsusu idi. Hastaların %42,5'inde kombine Vajinal kompartıman saptandı. Hastaların %37,5'inin zor doğum öyküsü olduğu saptandı. Hastaların %17,5'inde Gaz/Gaita İnkontinansı, %83.3'ünde Üriner İnkontinans, %2.5'inde HRT öyküsü saptandı. Hastaların %22.5'i premenopoz, %30 'unda histerektomi operasyonu öyküsü saptandı. Tüm hastaların % 93.3 (75 hasta) ünde Operasyon öncesi FSFI değeri 26.55 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the pre- and post-operative sexual functions of patients who underwent surgery for pelvic organ prolapse. Materials and methods: This study was retrospective and included 80 patients with symptomatic, stage 2 and above pelvic organ prolapse who applied to our clinic between 2012 and 2019. Appropriate surgical techniques were applied according to the prolapsed compartment of the patients. Surgical techniques performed on patients mostly due to combined compartment prolapse were divided into 9 surgical groups. The preoperative and postoperative 6th and 12th month FSFI scale, which is requested from the patients to evaluate sexual functions, was evaluated and the scores were calculated after the appropriate coefficient multiplication following the the calculation of scores. Friedman test was used to compare FSFI scale scores at preoperative, 6th and 12th months. The time at which the difference originated was analyzed using the Friedman multiple comparison test. Results: 23.8% of the patients had stage 2, 50% stage 3 and 26.3% stage 4 pelvic organ prolapse. Combined vaginal compartment was detected in 42.5% of the patients. It was determined that 37.5% of the patients had a history of difficult delivery. Gas/Stool Incontinence was found in 17.5% of the patients, Urinary Incontinence was found in 83.3%, and a history of HRT was found in 2.5%. 22.5% of the patients were premenopausal and 30% had a history of hysterectomy operation. Preoperative FSFI value was found to be 26.55 in 6.2% (5 patients).