Türkiye ve Finlandiya ilkokul programlarının teknoloji eğitimi açısından karşılaştırılması
Comparison of Turkiye and Finland primary school programs in terms of technology education
  1. Tez No: 925830
  2. Yazar: SONGÜL DÜGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Finlandiya'nın ilkokul eğitim programlarında teknoloji eğitiminin karşılaştırılması yoluyla benzerlikler ve farklılıkların değerlendirilmesidir. Teknoloji eğitimi, öğrencilerin teknolojik okuryazarlığını geliştirmeyi hedefleyen bir alan olup, teknolojinin işleyişini, topluma olan etkilerini ve problem çözme süreçlerinde nasıl kullanılabileceğini anlamalarını sağlamayı amaçlar. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye ve Finlandiya ilkokul (1–4. sınıflar Türkiye) ve (1–6. sınıflar Finlandiya) öğretim programları oluşturmaktadır. Türkiye'de, 2023'te kabul edilen ve hâlen geçerli olan İlköğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi'ndeki ilkokul derslerinin öğretim programları esas alınmıştır. Finlandiya ilkokul eğitim programı kapsamında incelen teknoloji eğitimi ise, Ulusal Eğitim Ajansı (EDUFI) ve ilgili paydaşların katkılarıyla son olarak 2014 yılında güncellenen ulusal eğitim programına dayanmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması deseni kullanılan bu çalışmada, Türkiye ve Finlandiya eğitimlerine dair dokümanlar belgesel tarama yöntemiyle incelenmiş, elde edilen veriler çift analiz ve uzman kontrolleriyle doğruluk ve güvenilirlik açısından güçlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye ve Finlandiya'nın ilkokul eğitim programlarındaki teknoloji eğitimi yaklaşımlarının karşılaştırılması sonucunda, her iki ülkenin de öğrencilerin dijital yetkinliklerini ve disiplinler arası öğrenme becerilerini geliştirmeye yönelik politikalar benimsediğini göstermektedir. Türkiye, teknoloji eğitimini, çağdaş bilgi ve beceriler kazandırmayı hedefleyen ve öğrencileri yaratıcı, yenilikçi bireyler olarak yetiştirmeye odaklanan bir anlayışla yürütmektedir. Türkiye eğitim programında, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) kapsamında matematiksel, bilimsel, teknolojik ve dijital yetkinlikler kazanım ve etkinlik süreçlerine entegre edilirken, Finlandiya'da geniş kapsamlı yeterlilikler (L4 ve L5) aracılığıyla teknoloji ve dijital beceriler disiplinler arası esneklikle geliştirilerek farklı alanlarda uygulanabilir hale getirilmektedir. Ancak, Türkiye ve Finlandiya'nın IMF, Dünya Bankası ve AB Komisyonu raporları incelendiğinde, Finlandiya'nın düşük ekonomik büyüme oranına rağmen eğitime öncelik verdiği, Türkiye'nin ise güçlü büyümesine rağmen eğitime yapılan harcamaların nispeten düşük kaldığı görülmektedir. Türkiye'de Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Görsel Sanatlar, Müzik, Beden Eğitimi ve Oyun olmak üzere 12 dersten 8'inde teknoloji eğitimine yer verilirken, Finlandiya'da 28 dersten Öğrenci Rehberliği hariç tüm derslerde, özellikle dil derslerinde teknoloji eğitimine ağırlık verilmektedir. Türkiye'nin ilkokul eğitim programında teknoloji ile ilgili toplam 43 hedef belirlenmişken, Finlandiya'da bu sayı 297'dir; bu da Türkiye'nin teknoloji eğitimini daha sınırlı bir şekilde ele aldığı, Finlandiya'nın ise çok daha derinlemesine ve kapsamlı bir yaklaşım sergilediği sonucunu ortaya koymaktadır. Türkiye'nin eğitim programındaki teknoloji eğitiminin disiplinler arası entegrasyon eksikliği, ilkokul eğitim programındaki disiplinler arası entegrasyonun yetersizliğinden kaynaklanıyor olabilir ve çeşitli raporlarda teknolojiye ayrılan sınırlı kaynaklarla ilişkilendirilebilir. Teknolojiye yönelik yeterli donanım, altyapı ve öğretmen eğitimi eksiklikleri de bu sorunun bir parçası olabilir. Bu yapısal eksikliklerin giderilmesi, teknoloji eğitimini daha etkili ve disiplinler arası bir şekilde entegre etmek için önemli bir adım olacaktır. Sonuç olarak, Türkiye'nin teknoloji eğitimi kazanımları, dikey ve yatay kanynaşıklık açısından daha sınırlı bir yaklaşım sergilerken, Finlandiya'nın öğretim programı, teknoloji eğitimini çok yönlü bir yaklaşımla ele almakta ve öğrencilerin dijital çağın gerekliliklerine uyum sağlamalarını hedeflemektedir. Finlandiya'nın teknoloji eğitiminde, dikey ve yatay kaynaşıklık güçlü bir şekilde sağlanarak 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesine öncelik verilmektedir. Bu farklılıklar, her iki ülkenin eğitim sistemlerinin önceliklerini ve yaklaşımlarını yansıtırken, Türkiye'nin teknoloji eğitimini daha bütüncül bir şekilde entegre etmesinin, mevcut eksiklikleri gidermeye ve öğrencilerin dijital becerilerini güçlendirmeye katkı sunabileceği değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the similarities and differences by comparing technology education in the primary school curricula of Turkiye and Finland. Technology education is a field that aims to develop students' technological literacy and aims to enable them to understand how technology works, its impact on society and how it can be used in problem solving processes. The study group of the research consists of Turkish and Finnish primary school (grades 1-4 in Turkiye) and primary school (grades 1-6 in Finland) curricula. In Turkiye, the curricula of primary school courses in the Weekly Course Schedule of Primary Education Institutions, which was adopted in 2023 and is still valid, were taken as basis. The technology education examined within the Finnish primary school curriculum is based on the national curriculum, which was last updated in 2014 with the contributions of the National Education Agency (EDUFI) and relevant stakeholders. In this study, in which case study design, one of the qualitative research methods, was used, documents on Turkish and Finnish education were examined by documentary scanning method, and the data obtained were strengthened in terms of accuracy and reliability through double analysis and expert checks. As a result of the comparison of technology education approaches in the primary school curricula of Turkiye and Finland, the findings show that both countries adopt policies to develop students' digital competencies and interdisciplinary learning skills. Turkiye conducts technology education with an approach that aims to provide contemporary knowledge and skills and focuses on raising students as creative and innovative individuals. In the Turkish curriculum, mathematical, scientific, technological and digital competencies are integrated into the acquisition and activity processes within the scope of the Turkish Qualifications Framework (TQF), while in Finland, technology and digital skills are developed with interdisciplinary flexibility through comprehensive qualifications (L4 and L5) and made applicable in different fields. However, when the IMF, World Bank and EU Commission reports of Turkiye and Finland are analyzed, it is seen that Finland prioritizes education despite its low economic growth rate, while Turkiye's spending on education remains relatively low despite its strong growth. In Turkiye, technology education is included in 8 out of 12 subjects (Turkish, Mathematics, Life Sciences, Science, Social Studies, Visual Arts, Music, Physical Education and Games), whereas in Finland, technology education is emphasized in all 28 subjects except Student Guidance, especially in language courses. In Turkiye's primary school curriculum, a total of 43 technology-related objectives are set, while in Finland this number is 297, suggesting that Turkiye has a more limited approach to technology education, while Finland has a much more in-depth and comprehensive approach. The lack of interdisciplinary integration of technology education in Turkiye's curriculum may be due to the lack of interdisciplinary integration in the primary school curriculum and can be attributed to the limited resources allocated to technology in various reports. Lack of adequate equipment, infrastructure and teacher training for technology may also be part of this problem. Addressing these structural deficiencies would be an important step towards integrating technology education in a more effective and interdisciplinary way. In conclusion, while Turkiye's technology education outcomes exhibit a more limited approach in terms of vertical and horizontal complexity, Finland's curriculum takes a multifaceted approach to technology education and aims to help students adapt to the requirements of the digital age. In Finland's technology education, the development of 21st century skills is prioritized with strong vertical and horizontal integration. These differences reflect the priorities and approaches of the education systems in both countries, and it can be argued that Turkiye's more holistic integration of technology education could contribute to addressing existing gaps and enhancing students' digital skills.