The place of ESP education in English language teaching programs in Türki̇ye: The case of MAKU ELTEP
Özel amaçlar için ingilizcenin Türkiyedeki İngiliz dili eğitimi müfredatındaki yeri: MAKÜ İngiliz dili eğitimi müfredatı durum çalışması
  1. Tez No: 1000018
  2. Yazar: İDİL KARPUZ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Özel Amaçlar için İngilizce (ÖAİ) ve İngilizce Öğretmeni Yetiştirme Programları (İÖYP) içindeki önemine dair genel bir bakış sunmaktadır. ÖAİ, meslekler veya akademik alanlar gibi özel alanlarda dil öğretimine odaklanan özel bir dil öğretim biçimidir. Çalışma, İkinci Dünya Savaşı sonrasında, Amerika Birleşik Devletleri'nin ekonomik gücü ve İngilizce dil becerilerine olan artan ihtiyaç nedeniyle ÖAİ'nin ortaya çıkışını vurgulamaktadır. ÖAİ, öğrencilerin ihtiyaçlarına dayalıdır ve belirli dil gereksinimlerini karşılamayı amaçlar. Mesleki Amaçlar İçin İngilizce (MAİ) ve Akademik Amaçlar İçin İngilizce (AAİ) gibi alt kategorilere ayrılmaktadır. Türkiye'deki İngilizce öğretmeni yetiştirme programları genellikle teorik ve pratik dersler içerir ve ÖAİ'nin önemli bir rol oynadığı meslek okullarında staj yapılır. Ancak, İngilizce öğretmenleri için ESP eğitiminin önemi göz önüne alındığında, İngiliz Dili Eğitimi programlarında ÖAİ derslerinin eksikliği dikkat çekmektedir. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık gibi farklı ülkelerden yapılan çalışmalar, İÖYP'de ÖAİ'nin eğitiminin gerekliliğine işaret etmektedir. Çalışma, Türkiye'deki Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde İngilizce öğretmeni yetiştirme programında İÖP'nin önemini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Araştırma soruları, İÖYP'de ÖAİ'nin ne kadar yer aldığı ve öğretmen yetiştiricileri ile öğretmen adaylarının ÖAİ'nin rolüne dair görüşleri üzerine odaklanmaktadır. Çalışmada, veri toplama ve analiz için anketler, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve belge analizi gibi karma yöntemler kullanılmıştır. Yapılan ankete 36 öğrenci katılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler kapsamında 3 akademisyen ve 8 öğrenci ile görüşülmüştür Çalışmanın bulguları, ÖAİ'nin İngilizce öğretmeni yetiştirme programları içindeki önemini anlamaya katkı sağlamakta ve İngilizce öğretmeni yetiştirme programlarındaki ÖAİ eksikliğini giderecek potansiyel çözümler için görüşler sunmaktadır. Bu araştırmanın bulgularına dayanarak, ÖAİ'nin, İÖYP'de gerekli bir bileşen olarak kabul edilmektedir, ancak halen yeterince uygulanmamaktadır. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde, son dönemlerde zorunlu olan ÖAİ dersi, öğrencilerin mesleki dil ihtiyaçlarını karşılamak için yetersiz görülmektedir. Hem öğretmen adayları hem de öğretmen yetiştiriciler, ÖAİ'nin müfredata daha erken ve kademeli olarak dahil edilmesini önermektedir. Tam anlamıyla ÖAİ uygulamasına engel teşkil eden faktörler arasında sınırlı akademik uzmanlık ve yoğun müfredatlar yer almaktadır. Anket ve görüşme sonuçları, ÖAİ'nin kariyer hazır olma ve beceri gelişimi konularındaki rolüne güçlü bir destek olduğunu göstermektedir. Çalışma, müfredat düzenlemeleri, öğretim elemanı eğitimi ve bölgesel ÖAİ programlarının geliştirilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu bulgular, İÖYP'nin iyileştirilmesi ve özel dil öğretimi ihtiyacının karşılanması açısından önemli içgörüler sunmaktadır. Çalışmanın sınırlılıkları, katılımcı sayısının sınırlı olması ve anket yanıtlarında potansiyel önyargıdır. Gelecek araştırmalar, diğer üniversiteler ve bölümlerden katılımcıları dahil ederek örneklemi genişletebilir. Genel olarak, bu çalışma, İÖYP'de ÖAİ eğitimine verilen önemin altını çizmektedir ve bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a general overview of English for Specific Purposes (ESP) and its significance in English Language Teacher Education Programs (ELTEP). ESP is a specialized form of language instruction that focuses on teaching ESP, such as in specific occupations or academic fields. The study highlights the emergence of ESP after World War II due to the economic power of the United States and the increasing need for English language skills. ESP is based on learners' needs and aims to address specific language requirements. It is categorized into subcategories such as English for Occupational Purposes (EOP) and English for Academic Purposes (EAP). ELT programs in Türkiye typically include theoretical and practical courses, with an internship in vocational schools where ESP plays a crucial role. However, there is a lack of dedicated ESP courses in ELT programs, despite the importance of ESP education for English teachers. Studies from different countries, including Türkiye, the United States, and the United Kingdom, highlight the need for ESP training in ELTEP. The study aims to explore the importance of ESP in an ELT program at Mehmet Akif Ersoy University in Türkiye. The research questions focus on the extent of ESP representation in the ELTEP and the perspectives of teacher educators and pre-service teachers on the role of ESP. The study adopts a mixed-method design, incorporating questionnaires, semi-structured interviews, and documentary analysis for data collection and analysis. For the questionnaire 36 students participated and 3 academic staff, 8 students were interviewed. The findings of the study contribute to understanding the significance of ESP in ELTEP and provide insights for potential solutions to cover the deficiency of ESP in ELT programs. Based on this research's findings ESP is recognized as essential in ELTEP, but its implementation is still inadequate. At Burdur Mehmet Akif Ersoy University, the mandatory ESP course offered in the final semester is seen as insufficient for meeting students' professional language needs. Both pre-service teachers and teacher educators recommend integrating ESP earlier and progressively throughout the curriculum. Barriers to full ESP implementation include limited faculty expertise and overcrowded curricula. Survey and interview results highlight strong support for ESP's role in career readiness and skill development. The study emphasizes the need for curriculum adjustments, faculty training, and region-specific ESP tracks to better equip pre-service teachers for professional demands. These insights are crucial for improving ELTEP and addressing the need for specialized language instruction. The study's limitations include the limited number of participants and the potential bias in the questionnaire responses. Further research can expand the sample to include participants from other universities and departments. Overall, this study emphasizes the importance of ESP education in ELTEP and the need for further investigation in this area.