Yönetici hemşire yetiştirme programları, bir model önerisi
Ward sister training programes, propose a model program
  1. Tez No: 69638
  2. Yazar: GÜLDEN AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, İşletme, Nursing, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Araştırma İstanbul ilinde, seçilmiş resmi ve Özel toplam 5 hastanede, Mayıs 1996-Kasım 1996 tarihleri arasında (Marmara Üniversitesi Hastanesi, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi, S.S.K., Göztepe Eğitim Hastanesi, Haydarpaşa Numune Hastanesi ve International Hospital) görev yapan (1. düzey) yönetici hemşirelerin (kendilerinin değerlendirmesine göre) yeterliliklerinin belirlenmesi, kurumlar arası veya kurum içi“yönetici hemşire yetiştirme programlarının varlığının saptanması, varsa irdelenmesi ve gerekiyorsa yeniden yapılandırılma ihtiyacının saptanması ve hemşireleri (1. düzey) yönetici hemşire rolüne hazırlamada yeterli olacak bir yönetici hemşire yetiştirme program modeli önerilmesi amacıyla planlandı. Çalışmada veri toplama aracı olarak literatür ve uzman görüşü doğrultusunda hazırlanan anket formu kullanıldı ve veriler yüzdelik hesaplamasıyla değerlendirildi. Sonuç olarak; (1. düzey) yönetici hemşirelerin yönetici hemşire yetiştirme programlarının olmamasını kendileri için önemli bir eksiklik olarak gördükleri ve bu programlara yaygın ve acil ihtiyaç duydukları, sağlık mevzuatının iş gerekleriyle uyuşmamasının da rollerini etkin gerçekleştirememelerinde önemli bir neden olduğu ve hemşirelik okulları elemanlarıyla uyum içinde çalışmada kendilerini yetersiz hissettikleri saptandı. Çalışma sonuçlarına dayanarak;. (1. düzey) yönetici hemşireler için göreve talip olmadan veya atanmadan önce hazırlık amacıyla, göreve geldikten sonra sahip olunan bilgi ve becerileri arttırmak amacıyla ”Yönetici Hemşire Yetiştirme 70Programları“nın sağlık kurumunun amacı doğrultusunda planlanması ve hizmetiçi eğitim olarak uygulanmasını,. Sağlık Mevzuatında ihtiyaç duyulan değişikliklerin onaylanmasına hız kazandırılıp acilen hayata geçirilmesini,. Klinisyen ve akademisyen hemşirelerin birbirlerinin rollerini anlamaları ve uyumlu çalışabilmeleri için hemşirelik okulları ve hastane hemşirelik hizmetleri yöneticilerinin işbirliği ile çalışmaların yapılmasını, daha ileri bütünleşmeyi sağlayacak organizasyon modellerinin benimsenmesini,. Bu çalışmamızın ”Yönetici Hemşire Yetiştirme Programlar"nın hazırlanmasında bir ön çalışma olarak değerlendirilmesi ve geliştirilip daha kapsamlı araştırmalar yapılmasını önermekteyiz. 71
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study was designed (1) to evaluate the professional competence of chief nurse managers (according to their assessment) working in Marmara University Hospital, Istanbul Medicine Faculty Hospital of Istanbul University, SSK Göztepe Training Hospital, Haydarpaşa Numune Hospital, and International Hospital; (2) to evaluate the current programmes for the education and training of nurse managers and to assess the need of reestablishment of these programmes; and (3) to propose an improved model of training programme for nurse managers sufficient to prepare nurses for nurse manager role. Data were collected using a questionnaire and the results were evaluated using percentage calculation. The findings of this study revealed that nurse managers reported a common and immediate need for training programmes for nurse managers, that the contradiction between the health regulations and professional requirements prevented them from performing an efficient role, and that they found themselves insufficient in working in coordination with members of nursing schools. Considering the findings of this study our recommendations are as follows:.“Nurse Manager Training Programmes”should be planned in accordance with the goals and objectives of the health institution and be performed as an in-service training to all nurse managers either in an attempt to prepare them for the job before assigning them as a nurse manager or to enhance their information and skills after giving them the responsibility as a nurse manager. 72. Preparations for the necessary improvements in the health regulations should be hastened and put into practice without delay.. An intimate coordination and collaboration is required between managers of nursing schools and those of hospital nursing services so that clinician nurses and nursing scholars can understand each other's roles and work in coordination.. This study can be regarded as a preliminary work for“Nurse Manager Training Programmes”and be improved through comprehensive investigations. KAYNAKÇA 73