Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı, aile yaşam doyumu ve dini yönelim arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media addiction, family life satisfaction and religious orientation in university students
- Tez No: 696391
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı, aile yaşam doyumu ile dini yönelim arasındaki ilişkiyi incelemeyi ve açıklamayı amaçlamıştır. Araştırmaya, 2020/2021 yılında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde öğrenimine devam eden 302 kadın ve 102 erkek olmak üzere toplam 404 gönüllü öğrenci katılmıştır. Araştırmada öğrencilerin sosyal medya bağımlılığı, aile yaşam doyumu ve dini yönelim boyutları üzerinde etkili olduğu düşünülen cinsiyet, anne-baba birliktelik durumu ve sosyoekonomik düzey bağımsız değişkenleri ele alınmıştır. Araştırmada sosyal medya bağımlılığını ölçmek amacıyla Şahin ve Yağcı (2017) tarafından geliştirilen“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu”, aile yaşam doyumunu ölçmek amacıyla Çalışkan, Toker ve Özbay (2017)'ın geliştirdiği“Aile Yaşam Doyumu Ölçeği”, dini yönelimi ölçmek amacıyla Allport ve Ross (1967) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlamasını yapan Cirhinlioğlu (2006)“Dini Yönelim Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma sonuçları için SPSS 27 programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini ölçmek amacıyla Shapiro-Wilk testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine and explain the relationship between social media addiction, family life satisfaction and religious orientation among university students. A total of 404 volunteer students, 302 female and 102 male, who were studying at Samsun Ondokuz Mayıs University in 2020/2021, participated in the study. In the study, the independent variables of gender, parent togetherness and socio-economic level, which are thought to affect the dimensions of social media addiction, family life satisfaction and religious orientation, were discussed. In the study,“Social Media Addiction Scale-Adult Form”, developed by Şahin and Yağcı (2017) to measure social media addiction;“Family Life Satisfaction Scale”developed by Çaliskan, Toker, and Özbay (2017) to measure family life satisfaction;“Religious Orientation Scale”developed by Allport and Ross (1967) and adapted to Turkish by Cirhinlioğlu (2006) to measure religious orientation and“Personal Information Form”prepared by the researcher were used. SPSS 27 program was used to analyse the research results. Shapiro-Wilk test was used to measure whether the data showed normal distribution.