Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı,kişilik özellikleri ve aile yaşam doyumu
Social media addiction, personality and family life satisfaction of university students
  1. Tez No: 731931
  2. Yazar: HİLAL ERKURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı, kişilik özellikleri ve aile yaşam doyumunun incelenmesidir. Araştırmaya 2020-2021 EğitimÖğretim döneminde üniversite kademesinde eğitim görmekte olan 286 (%53,6) Kadın, 232 (%46,4) Erkek olmak üzere toplam 500 üniversite öğrencisi katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ-YF), Aile Yaşam Doyumu Ölçeği (AYDÖ) ve Beş Faktörlü Kişilik Envanteri-Kısa Formu (5FKE-KF) kullanılmıştır. Bulgular, cinsiyet ve farklı isimle hesap kullanma durumuna göre sosyal medya bağımlılığında bir fark olmadığına işaret etmektedir. Ancak, arkadaş sayısı, sosyal medyada günlük geçirilen süre, sosyal medya kullanım zamanı ve farklı hesap açma durumuna göre sosyal medya bağımlılığı farklılaşmaktadır. Sosyal medya bağımlılığı ve aile yaşam doyumu ile arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırmada sosyal medya bağımlılığı ile kişilik özelliklerinden yumuşakbaşlılık ve sorumluluk alt boyutuyla istatistiksel olarak anlamlı negatif yönlü, duygusal dengesizlik (nevrotiklik) ve gelişime açıklık alt boyutuyla pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Dışadönüklük alt boyutuyla ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Kişilik özelliklerinden sorumluluk %22.3 oranında, gelişime açıklık %8.1 oranında, yumuşak başlılık %6.1 oranında ve duygusal dengesizlik (nevrotiklik) %0.8 oranında sosyal medya bağımlılığını açıklamaktadır. Modelin açıklama oranı %37.3'tür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the social media addiction, personality, and family life satisfaction of university students. A total of 500 university students, 286 (53.6%) females and 232 (46.4%) males, who were studying at the university level in the 2020-2021 academic year, participated in the research. In the study, Social Media Addiction Scale (SMAS), Family Life Satisfaction Scale (FLSS), and Five-Factor Personality Inventory-Short Form (5FPI) were used as data collection tools. According to the findings, there was no significant difference in social media addiction in terms of gender and using different accounts in different names. However, there was a significant difference in social media addiction in terms of number of friends in social media, duration of social media use, hours of daily social media use, and having different accounts in social media. There was no relationship between social media connection and family life satisfaction. It was also found that there was a statistically significant negative relationship between social media addiction and the sub-scales scores of agreeableness and conscientiousness of 5FPISF, a positive relationship with the subscales scores of neuroticism, and openness to experience of 5FPI-SF.There was no significant relationship with the extraversion sub-scale of 5FPI-SF. Conscientiousness 22.3%, openness to experience 8.1%, agreeableness 6.1%, and neuroticism 0.8% explained social media addiction. The explanation rate of the model was 37.3%.