Cerrahi ve acil servis ekip üyelerinin el hijyeni inançları ve uygulamalarını etkileyen faktörlerin belirlemesi
Hands of surgery and emergency service TEAM members hygiene beliefs and practicesdetermination of affecting factors
  1. Tez No: 742444
  2. Yazar: MEHMET ÖNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sağlık bakım ilişkili enfeksiyonların önlenmesinde sağlık çalışanlarının el hijyeni uygulaması ve inancı önemli bir yer tutmaktadır. Bu araştırma ile cerrahi ve acil servis ekip üyelerinin el hijyeni inançları ve uygulamalarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki araştırmanın örneklemini 7 Haziran-15 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul Avrupa yakasında bulunan bir hastanenin acil servisleri ve cerrahi birimlerde çalışan 437 kişi oluşturmuştur. Bu araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, El Hijyeni İnanç Ölçeği ve EHUE ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız gruplar t, Mann-Whitney U test, Tek yönlü varyans analizi ve Bonferroni testi, Kruskal-Wallis testi, Dunn-Bonferroni testi, Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hand hygiene practice and belief of healthcare professionals have an important place in the prevention of healthcare-associated infections. The aim of this study is to determine the factors affecting the hand hygiene beliefs and practices of surgical and emergency service team members. The sample of the descriptive and cross-sectional study consisted of 437 people working in the emergency services and surgical units of a hospital located on the European side of Istanbul between 7 June and 15 August 2021. The data of this study were collected with personal information form, hand hygiene belief scale and hand hygiene practice inventory. Descriptive statistics, Independent groups t, Mann-Whitney U test, One-way analysis of variance and Bonferroni test, Kruskal-Wallis test, Dunn-Bonferroni test, Pearson correlation analysis were used in the analysis of the data.