Nicolas Bouvier'nin L'usage Du Monde adlı seyahatnamesinde kültürler arası yolculuk
Intercultural journey in Nicolas Bouvier's travel book, L'usage Du Monde
- Tez No: 696461
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
L'Usage du Monde başlıklı eserde, öncelikle Nicolas Bouvier'nin“ötekine”bakış açısı analiz edilir. Sırbistan, Makendonya, Türkiye, İran, Afganistan ve Pakistan'dan oluşan rotasını takip ederek yazarın kültür gözlemi işlenir. Yazar batıdan doğuya uzanan bir gözlem yapmaktadır. Kimlik kavramının önemini saygılı bir ifade içinde belirtilir. Özellikle yaşam kültürü gözlemlenir. Yerliler, göçmenler, göçebeler ve onların yaşam koşulları tüm ayrıntılarıyla belirtilir. Bouvier halklar arasında kültürel ilişkileri ve“öteki”ye bakışı yansıtmaktadır. Aynı zamanda Nicolas Bouvier yemek kültürünü, müzik kültürünü, kıyafetleri ve gelenekleri inceler. Halklar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar, hoşgörü ve kültür kaynaşmasının yansımasıdır. Nicolas Bouvier'nin coğrafya, tarih ve dinin kimlik üzerindeki rolünü yansıttığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu bağlamda Nicolas Bouvier hümanist felsefesini ortaya koyar. Nicolas Bouvier'nin bütün kimlikleri ve kültürleri evrensel bakış açısıyla incelediği açıktır.
Özet (Çeviri)
In this book of L‟Usgae du Monde, primarily Nicolas Bouvier‟s perspective towards the other is analyzed. The cultural observation of the writer is mentioned following writer‟s route which consists of Serbie, Macedonia, Turkey, Iran, Afganistan, Pakistan. The writer observer throughout the East and the West. He marks the signifiance of the concept of the identity in a reverent manner. The social culture is especially observed.The relationship between natives and immigrants and their living conditions is detailed overall. Bouvier reflects the cultural relations between nations and the perception towards the other. Nicolas Bouvier analyzed food culture, music culture, clothing and traditions. Similarities and differences between nations are reflections of tolerance and transculturation. It would not be a mistake to indicate that Nicolas Bouvier reflects the role geography, history, religion on the identity and cultural values. In this context, Nicolas Bouvier asserts humanist philosophy. It is explicit that Nicolas Bouvier analyzed all identities and cultures through a universal perspective.