Kültürel kimlik bağlamında Türk dizilerinin Afganistan toplumuna yansımaları: 'Çukur' ve 'Sen Anlat Karadeniz' dizileri üzerine nitel bir inceleme
Reflections of Turkish TV series on Afghanistan society in the context of cultural identity: a qualitative analysis on 'Çukur' and 'Sen Anlat Karadeniz' TV series
- Tez No: 696462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Farklı milletlerden oluşan Afganistan toplumu, aynı zamanda içinde birçok farklı kültür barındırmaktadır. Afganistan televizyon kanallarında, Türk dizilerine olan ilgi oldukça fazladır. Afgan halkı tarafından yoğun olarak izlenen Türk dizileri, doğal olarak insanlar üzerinde olumlu ya da olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Bu etkilerden bir kısmı kimlik değişimi üzerinedir. Afganistan'da özellikle son on yıldır popülaritesi artan Türk dizileri üzerinden kültür çatışmasının yaşandığı da olasıdır. Türk dizileri, aile içi ilişkiler, kadınlar ve gençler üzerinde olumlu ya da olumsuz etkiler bırakmaktadır. Bu diziler arasında en göze çarpanlardan ikisi, Afganistan'ın ulusal kanallarından biri olan Tolo TV'de yayınlanan,“Çukur”ve“Sen Anlat Karadeniz”dizileridir. Bu çalışmada, Afgan halkı tarafından izlenen diğer Türk dizileri de değerlendirilmiş, fakat özellikle bu iki dizi üzerinden inceleme yapmak daha uygun bulunmuştur. Bu çalışmayı yaparken, insanların neden bu dizilere ilgi duydukları ve bu dizilerin Afganistan toplumu üzerinde hangi yönde, ne şekilde değişimlere neden olduğu araştırılmıştır. Afganistan halkının Türk dizilerine olan ilgileri, algıları ve gündelik yaşam pratiklerine yansımaları araştırılmıştır. Hedef alınan sonuca ulaşmak için, farklı illerde, yaş grupları, eğitim düzeyleri gibi unsurlar baz alınarak derinlemesine görüşme ve biçimsel mülakat yöntemleri kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Yüz yüze yapılan ve kaydı tutulan bu görüşmelerin akabinde, konuya dair sonuçlara ve çıkarımlara ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Afghan society, which consists of different nationalities, also contains many different cultures. There is a lot of interest in Turkish serials in Afghanistan television channels. Turkish serials, which are watched extensively by the Afghans, naturally have positive or negative effects on people. Some of these effects are on identity change. It is also possible that there is a cultural conflict in Afghanistan over the Turkish serials, which have become increasingly popular in the last decade. Turkish serials have positive or negative effects on family relationships, women and youth. Two of the most prominent of these serials are the“Çukur”and“Sen Anlat Karadeniz ”broadcast on Tolo TV, one of Afghanistan's national channels. In this study, other Turkish serials watched by the Afghans were also evaluated, but it was found more appropriate to analyze these two serials. During this study, it has been investigated why people are interested in these serials and in what side and in what way these serials have caused changes in Afghan society. The interest and perceptions of Afghans in Turkish serials and their reflections on daily life practices were also investigated. In order to achieve the targeted result, interviews were conducted using in-depth interviews and formal interview methods in different provinces based on factors such as age groups and education levels. Following these face-to-face and recorded interviews, it was tried to reach conclusions and inferences on the subject.