Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'ndaki öğrencilerin üretral kateterizasyona yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi
The Research has been planned as a descriptive to determinate the level of knowledge, about uretral catheterisation, of the students attending to the nursing programme of the Health Services Trade High School in the ...
  1. Tez No: 69647
  2. Yazar: GÜLAY YÜCETÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKİNAZ ATABEKAŞTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nefroloji, Nursing, Nephrology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
59 8. ÖZET Araştırma, İstanbul bölgesinde yer alan, Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu, hemşirelik programında okuyan öğrencilerin, üretral kateterizasyona yönelik bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul Üniversitesi Şişli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, İstanbul Üniversitesi Bakırköy Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Marmara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, hemşirelik programında okuyan, Hemşirelik Esasları ile Cerrahi ve İç Hastalıkları Hemşireliği Derslerini tamamlayan toplam 150 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler, anket formu ile toplanmış olup, istatistiksel değerlendirmede yüzdelik ve ki-kare testi kullanılmıştır. Öğrencilerin, üretral kateterizasyona ilişkin kuramsal ve uygulama bilgileri, ile kateter uygulama sıklığı karşılaştırıldığında, 4 ve daha fazla sayıda uygulama yapanların lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğrencilerin üretral kateterizasyona ilişkin genel ortalama bilgi ve uygulama puanları incelendiğinde ise, bilgi puanlarının 65.31 + 14.98 değeri ile“orta”, uygulama puanlarının ise 48.52±15.53 değeri ile "zayıf düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
60 11. SUMMARY The research has been planned as a definition to determinate the level of knowledge, about uretral catheterisation, of the students attending the nursing programme of the Health Services Trade High School in the district of Istanbul. The examples of the research have been realized on tottally 150 students, attending the nursing programme of the Şişli Health Trade High School of the University of Istanbul, Bakırköy Health Trade High School of the University of Istanbul, Health Services Trade High School of the Universiy of Marmara having completed the nursing basis, operational and internal illnesses lessons. The data obtained by the research are collected by the forms of pall and the percentage and“x2 ”tests have been used for evaluation. By the comparison of the theoretical and practical knowledge of the students about the uretral catheterisation, impartant differencies have been found to the benefit of those students, which made 4 or more pratices. It has been determinated that the general average knowledge score of the students about uretral catheterisation is 65.31 ± 14.98 which is“moderate”and the score of pratice is 48.52 ± 15.53 which is“failing”.