Sağlık örgütlerine kontrasepsiyon amacıyla başvuran kadınların rahim içi araç (RİA) tercihlerini etkileyen faktörler
Factors which affect IUD preferences of women who applied for health organization for contraseption
- Tez No: 69646
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
87 8. ÖZET Çalışma Tekirdağ ili AÇSAP (Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması) Merkezine ilk defa RİA uygulatmak veya daha önce uygulanmış olup, kontrole gelen 200 kadında, RİA tercihlerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla planlanmıştır. Kadınların demografik ve doğurganlık özellikleri, kontraseptif yöntemlere ve RİA'ye ilişkin bilgi ve kullanma durumlarıyla ilgili veriler karşılıklı görüşme yoluyla uygulanan anket formuyla elde edilmiş ve sonuçları yüzdelik ve ki-kare testiyle değerlendirilmiştir. Çalışmada, kadınların çoğunlukla 20-34 yaş grubunda; okur yazar/ilkokul mezunu, ev hanımı olduğu; %57.0'sinin az sayıda çocuk sahibi olmak için aile planlamasına gereksinim duyduğu; %49,5'inin daha önce de RİA yöntemini deneyimledikleri, %66.5'inin kullanımının rahat olması nedeniyle RİA'yı seçtikleri, %52.5'inin RİA'ye ilişkin bilgileri komşu- arkadaştan edindikleri saptanmıştır. Kadınların eğitim düzeyi ile RİA seçme nedenlerinden etkin yöntem olma nedeni ve bilgi kaynaklarından ebe-hemşire ve yazılı-basın arasında anlamlı bir ilişki içinde olunduğu saptanmıştır. Kadınların daha önce yaşadıkları bölgeler ve aile tipleri ile RİA seçme nedenlerinden kullanım kolaylığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kadınların gebelik sayıları ile RİA seçme nedenlerinden ekonomik ve kolay elde edilir olma nedeni ve abortus sayıları ile de RİA seçme nedenlerinden etkin yöntem olma ve kullanım kolaylığı nedenleri arasında da anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
88 9. SUMMARY This study was designed toprak determine the factors affecting the choice of intrauterine device (IUD) in 200 women who either applied toprak the Centre of Mother-Child Health and Family Planning in Tekirdağ for the first time or who visited the centre for the control of IUD placed. Data were collected using an interview-conducted questionnaire with items concerning the demographic and fertility features of the study subjects, and their information and use of contraceptive methods and IUD. The results were analysed using percentage and chi-square tests. The study showed that most of the women were in 20-34 age group, literate/primary school graduates and housewives. Of all, 57.0% needed family planning toprak reduce the number of children; 49.5% had experienced the use of IUD before; 66.5% preferred IUD because of its easy use; and 52.5% had was informed on IUD by arttırma neighbour or friend. A significant correlation was found between the education level of women and the preference of IUD because of its effectivity and information sources including midwife/nurse, and press media. There was arttırma significant relationship between the areas of living and the choice of IUD because of its easy use. In addition, the relationship between the number of pregnancies and the preference of IUD because of its availability and the relationship between the number of abortions and the preference of IUD because of its effectivity were found significant.