Hastanelerde bütünleşik iç mekân tasarımlarında BIM optimizasyonu
BIM optimization in integrated interior design in hospitals
- Tez No: 696490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma; geleneksel yöntemlerle yapılan ve yaşam döngüsünü de geleneksel yöntemlerle devam ettiren karmaşık yapılarda, BIM (Building Information Modelling) yöntembiliminin uyum rotasyonu çıkararak, sürdürülebilir bina modellerini hedeflemektedir. Tez çalışmasında; mevcut binalardaki geleneksel iç mimari yöntemlerin, endüstri 4.0 dijital dönüşüme uyum sürecinde BIM yöntembiliminin bütünleşik sürdürülebilir iç mimari binalar üzerindeki rolünü irdelemiştir. Dijital ikiz, enerji verimli, iç mimari bütünleşik yaklaşım süreci kavramları literatür taramasıyla açıklanmış ve örneklem vaka üzerinden veriler incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda hastane binasının mevcut 2D Cad verileri BIM araçlarıyla 3D dijital modele dönüştürülerek bina enerji performans analizi çıkarılmıştır. Farklı iki senaryo ile alınan bina performans analizleri karşılaştırılmış, enerji verimli binalar için öneriler sunulmuştur. Çalışma tamamladığında mevcut binalarda BIM uyumunun, bütünleşik, sürdürülebilir mimari projeler için zorunluluk haline geldiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmada bahsedilen hastane BIM yazılımlarıyla ile enerji verimliliği irdelenmiş olup mevcut binalarda BIM yazılımlarıyla uyum rotasyonu örneklem vaka üzerinden oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This Works; In simple structures that continue with methods, the BIM (Building Information Modelling) methodology aims at the above building models by extracting the harmony rotation. In the thesis study; Adapting traditional interior architecture methods in existing buildings to industry 4.0 digital transformation has not addressed the role of BIM methodology in the integrated interconnectedness. Digital twin, efficient, interior architecture integrated process concepts were explained with a literature review and it was examined with a sample case. 2D Cad Conversion is transformed into a 3D digital model with BIM tools, and building energy performance analysis has been made. Sample building performance analyzes were compared with two different classes and suggestions for energy houses were presented. When the study is completed, it has been concluded that BIM compliance in existing buildings has become a necessity for integrated architectural projects. With this update, it is available whether the energy efficiency of the hospital is examined with BIM software