Yeşil liman olabilme potansiyelleri açısından limanların ANP-BOCR Yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of ports with the ANP-BOCR Method in terms of green port potential
- Tez No: 696491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren limanların yeşil liman olabilme potansiyellerinin değerlendirilmesidir. Bu bağlamda öncelikle kapsamlı bir literatür araştırması gerçekleştirilmiş ardından alınan uzman görüşleri doğrultusunda yeşil liman performansını etkileyen kriterler belirlenmiştir. Çalışmanın alternatiflerini 2020 yılı sektör raporu verilerine göre bölgesel bazda konteyner (TEU) elleçlemesi en yüksek liman başkanlıkları kapsamında yeşil liman sertifikasına sahip olmayan limanlar oluşturmuştur. Önerilen model ile bir Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yaklaşımı olan ANP-BOCR yönteminden yararlanılarak kriterlerin ağırlıkları tespit edilmiş ardından alternatiflerin sıralaması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, en yüksek ağırlığa sahip olan kriter, hava kirliliğini azaltmak (0,049), en düşük ağırlığa sahip kriterler ise liman ücretlerinde ceza fiyatlandırması yapılmaması (0,015) ile soğuk ütüleme ve gemi hızı düşürme teknolojisi kullanılması (0,015) olarak tespit edilirken Mersin International Port (0,055) en yüksek ağırlığa sahip alternatif olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the potential of the ports operating in Turkey to be green ports. In this context, firstly, a comprehensive literature research was carried out, and then the criteria affecting the green port performance were determined in line with the expert opinions. According to the 2020 sector report data, the alternatives of the study are the ports that do not have a green port certificate within the scope of the port authorities with the highest container (TEU) handling on a regional basis. According to the proposed approach, the weights of the criteria were determined by using the ANP-BOCR method, which is a Multi-Criteria Decision Making (MCDM) approach, and then the ranking of the alternatives was carried out. According to the findings, the criteria with the highest weight were determined as reducing air pollution (0,049), while the criteria with the lowest weight were determined as not penalizing the port fees (0,015) and using cold ironing and ship speed reduction technology (0,015), while Mersin International Port (0,055) was determined as the alternative with the highest weight