Sosyal hizmet bölümü öğrencilerinin kişilik özellikleri ile kariyer planlaması arasındaki ilişki: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi örneği
The relationship between personality traits of social work students and career planning: The case of Erzincan Binali Yıldırım University
- Tez No: 696497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ülkelerin sosyo-ekonomik ilerlemesi insan kaynağının doğru kullanımına bağlıdır. Bireylerin kişilik özelliklerinin farkında olarak kariyer planlaması yapmasına toplum olarak gereksinim duyulmaktadır. Bu çalışmada sosyal hizmet bölümü öğrencilerinin kişilik özellikleri ile kariyer planlaması arasındaki ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın teorik kısmında detaylı bir literatür taraması yapılmıştır. Veri toplama kısmında demografik sorular, beş faktör kişilik ölçeği (nevrotiklik, dışa dönüklük, açıklık, uyumluluk, vicdanlılık) ve kariyer geleceği ölçeği (kariyer uyumluluğu, kariyer iyimserliği, iş piyasalarına ilişkin algılanan bilgi) kullanılarak oluşturulan anket formu Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü'nde öğrenim gören 250 öğrenciye 2020-2021 Bahar döneminde uygulanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü ANOVA testi, Levene testi, Tukey HSD testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlarda kariyer uyumluluğu alt boyutu ile nevrotiklik alt boyutu arasındaki ilişki bulunamamıştır. Ancak kariyer iyimserliği ve iş piyasalarına ilişkin algılanan bilgi alt boyutları ile nevrotiklik alt boyutu arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Kariyer planlaması ölçeği ile kişilik özelliklerinin alt boyutları olan dışa dönüklük, uyumluluk, açıklık ve vicdanlılık boyutları arasında ise pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The socio-economic progress of countries depends on the correct use of human resources. As a society, there is a need for individuals to make career planning by being aware of their personality traits. In this study, it is aimed to determine the relationship between the personality traits of social work students and career planning. In the theoretical part of the study, a detailed literature review was made. In the data collection part, the questionnaire form was created using demographic questions, five-factor personality scale (neuroticism, extroversion, openness, agreeableness, conscientiousness) and career future scale (career adaptability, career optimism, perceived knowledge of job markets) Erzincan Binali Yıldırım University Economics and Administrative It was applied to 250 students studying in the Social Work Department of the Faculty of Sciences in the 2020-2021 Spring semester. Independent samples t-test, one-way ANOVA test, Levene test, Tukey HSD test and Pearson Correlation analysis were used in the analysis of the data. In the results obtained, no relationship was found between the career adaptability sub-dimension and the neuroticism sub-dimension. However, it was observed that there were positive and significant relationships between the subdimensions of career optimism and perceived knowledge about the job markets and the sub-dimension of neuroticism. On the other hand, positive significant relationships were found between the career planning scale and the sub-dimensions of personality traits such as extraversion, agreeableness, openness and conscientiousness.