Hemşirelerde iğne batma sıklığı ve nedenleri
The Incidence and causes of a needle-stick injury in nurses
- Tez No: 69651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
74 7. ÖZET Çalışma, kan ile kontaminasyon sonucu oluşan infeksiyon hastalıklarına yakalanma riski yüksek olan hemşirelerde, iğne batma sıklığını belirlemek, kazaya neden olan faktörleri tanılamak, bu yöndeki bilgi ve becerileri değerlendirmek amacı ile planlanan tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma, İstanbul il sınırlan içinde, Marmara Üniversite Hastanesi, Şişli Etfal Devlet Hastanesi, S.S.K Göztepe Eğitim Hastanesi, Özel Acıbadem Hastanesinde uygulanmıştır. Araştırmada, literatür ve uzman görüşlerinden faydalanılarak, araştırıcı tarafından hazırlanan“Anket Formu”ve“İğne Batma Risk Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın Marmara Üniversite Hastanesinde ön çalışması yapılmış gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra,“Anket Formu”200 hemşireye“İğne Batma Risk Değerlendirme Formu”örneklem gurubundan seçilen 50 hemşireye uygulanmışlar. Çalışma 6 bölümden oluşturulmuştur. I. bölümde demografik özellikler incelenmiştir. Araştırmaya alınan hemşirelerin %74'ü (148) 21-30 yaş arasında, %47'si (94) ön lisans mezunu, %46.5'inin (93) meslek deneyimi 0-5 yıl arasındadır. Gurubun %32'si (64) üniversite hastanesinde, %23.5'i (47) özel hastanede, %23'ü (46) devlet hastanesinde, %21.5'i (43) S.S.K hastanesinde çalışmaktadır. Gurubun %42'si (84) cerrahi servisinde %19'u (38) Y.B.Ü'nde, %19'u (38) dahiliye servisinde, %13'ü (26) acil ünitesinde görev almıştır. II. bölümde kontamine iğne ile yaralanan hemşirelerin, hepatit B infeksiyonundan korunma yollarına ilişkin bilgi durumları, hepatit ve AİDS ile ilgili kan tetkiki sonuçları incelenmiştir. Hemşirelerin %92.5'inin hepatit B virusu için kan tetkiki yaptırdığı; %3.8'inin (7) taşıyıcı, %42.7'sinin (79) virus ile karşılaşmadığı» %53.5'inin (99) bağışık olduğu belirlenmiştir. Gurubun %41.5'inin hepatit C için kan tetkiki yaptırdığı; %2.4'ünün (2) taşıyıcı, %97.6'sının (81) virus ile karşılaşmadığı öğrenilmiştir. HİV virusu için gurubun75 %41'inin (82) kan tetkiki yaptırdığı saptanmıştır. IH. bölümde, iğne batma sıklığı, iğne ile yaralanma sıklığının kurumlar ve bölümler ile ilişkileri araştırılmıştır. Hemşirelerin %24'ünün (48) son bir yıl içinde kontamine iğne ile yaralanmadığı, %61'inin (122) 1-10 kez, %14.5'inin (29) 10'dan daha fazla yaralandığı öğrenilmiştir. S.S.K hastanesinde iğne batma sıklığı diğer hastanelerden yüksek bulunmuştur (X2=18.525, p0.05). IV. bölümde iğne batma yaralanma nedenleri ve korunma yöntemleri incelenmiş, evrensel korunma yöntemlerinin iğne batma sıklığı ile ilişkisi araştırılmıştır. İğne batma sıklığı ile; eldiven kullanma (X2=2.797, p>0.05), iğneyi kılıfına geçirme ve enjektörden ayırma (X2=1.273, p>0.05; X2=0.240, p>0.05), iğne atık kutusunu bulundurma ve atık kutusuna kolay ulaşabilme ÇK?=2J65, p>0.05; X2=1.674, p>0.05) durumları arasında ilişki bulunmamıştır. V. bölümde kurumların iğne batma yaralanmalarını önlemeye yönelik politika ve olanakları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
76 8. SUMMARY This research has been done among the nurses who have high risk of infection with blood and blood contamination. Our aim is to determine the frequency of needle stick injuries and other factors. We wanted to find out the knowledge and skills of nurses about this to pic. The nurses in this research are all in Istanbul. They are in Marmara University Hospital and Şişli Etfal Government Hospital and S.S.K Göztepe Education Hospital and in private Acıbadem Hospital. We took some informations from literatures and from some specialists. Also we made some surveys. These were prepared in order to find out the percentage of needle stick injuries These forms are called“Neddie Stick Injuries Evaluation Forms”The preparing research was done first in Marmara University Hospital. After management of something needed on survey, a general search was done amoung 200 nurses and an other search amoung 50 nurses who had high risk of needle stick injury. This research has 6 different parts. PART I: The demographic features are searched in this part. 74% (148) of all nurses are between 20.30 and 47% (94) of all nurses are university graduated. 46.5% (93) of all nurses have been working for less than 5 years. 32% (64) of all are working in university hospitals and 23.5% (47) in private hospitals and 23% (46) in government hospitals and 21.5% (43) in S.S.K hospitals 42% (84) of all nurses are working in surgery departments and 19% (38) in intensive care units and 19% (38) in internal medicine departments and 13% (26) in emergency units. PART E: In this part we searched for the knowledge level of nurses about the protections from infection caused by needle stick injury and also we looked for some markers of hepatitis, ADDS viruses in nurses' blood. 92.5% of all nurses have been done some hematological tests for hepatitis B virus. According to these tests. 3.8% (7) are carriers, 42.7% (79) have no contact with77 viruses and 53.5% (99) are anti HBsAg(+) but no viral antigens in. For hepatitis C virus 2.4% (2) are carriers and 97.6% (81) have no exposed to hepatitis C viruses. And only 41% (82) have done hematological tests for HIV. PART HI: In this part we compared the frequencies of needle stick injuries among hospitals and departments. We learned that 24% (48) of nurses had no injured with contaminated injectors, 61% (122) had injured 1-10 times for last 1 year and 14.5% (29) had injured more than 10 times for last 1 year. Needle stick injury ratio is faund higher in S.S.K hospitals (X2=18.525, p0.05). PART IV: In this part we searched the causes and protections and the relationship between universal protection methods and the frequency of needle stick injuries. There is no relationship among the needle stick injuries and gloves using (X2=2.797, p>0.05) and making pin seperate from it's injector (X2=1.273, p>0.05) and putting neddle stick to inside neddle stick box (X2=2.765, p>0.05) and reaching easy to enjector box (X2=1.674, p>0.05).