Self-servis teknolojilerde tüketici ve firma yenilikçiliğinin müşteri değeri üzerine etkisi
Effects of consumer and firm innovativeness on customer value in self-service technologies
  1. Tez No: 696541
  2. Yazar: AHMET SELİM KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAHURE GONCA TELLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmada bankacılık sektöründe self-servis kiosklar (SSK) ve ATM kullanıcılarının, müşteri değeri ve alt boyutları üzerinde bireysel anlamda yenilikçilik ve algılanan firma yenilikçiliğinin etkisi ele alınmıştır. Tarama modelli bu araştırmada 450 kullanıcıya ait veriler incelenmiştir. Araştırmada müşteri yenilikçiliği için Hurt vd. (1977) tarafından geliştirilen ve Türkçeye de uyarlanan“Innovativeness Scale -IS”bireysel yenilikçilik ölçeği, algılanan firma yenilikçiliği için Kunz, Schmit & Meyer (2011), tarafından geliştirilen“PFI- Perceived Firm Innovativeness”ölçeği kullanılmıştır, Müşteri değeri için çok boyutlu bir yaklaşımla Smith ve Colgate (2007) tarafından tanımlanan Müşteri Değeri Çerçevesi kapsamında Vakulenko ve diğerleri (2019) tarafından SSK özelinde tanımlanan kavramlardan hareketle Fonksiyonel, Deneyimsel, Sembolik ve Maliyet olmak üzere 4 boyut üzerinden ölçülmüştür. Müşteri yenilikçiliği ile genel müşteri değeri algısı arasında bir ilişki görülememiştir. Müşteri yenilikçiliği ile müşteri değeri alt boyutlarından fonksiyonel değer boyutu arasında pozitif ve sembolik değer boyutu ile negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Müşteri yenilikçiliği ile müşteri değeri alt boyutlarından maliyet ve deneyimsel değer boyutları arasında ilişki veya etki bulunamamıştır. Algılanan firma yenilikçiliği ile genel müşteri değeri ve alt boyutlardan fonksiyonel, deneyimsel ve sembolik değer boyutları ile pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Algılanan firma yenilikçiliği ile maliyet boyutu arasında bir ilişki tespit edilememiştir. Algılanan firma yenilikçiliğinin, müşteri yenilikçiliğinin, sembolik değer boyutu üzerindeki etkisinde ise kısmi aracılık etkisi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, we want to analyze the effect of individual innovativeness and perceived firm innovativeness on customer value and its dimensions on self-service kiosk (SSK) and ATM users in the banking sector. In this research data of 450 users were examined in this scanning model survey. For customer innovativeness,“Innovativeness Scale -IS”that was studied by Hurt et al. (1977) and adapted into Turkish was used as the individual innovativeness scale. For perceived firm innovativeness, the“PFI- Perceived Firm Innovativeness”scale developed by Kunz, Schmit & Meyer (2011) was used. Consumer Value was measured on 4 dimensions as Functional, Experiential, Symbolic and, Cost based on the concepts defined by Vakulenko et al. (2019) within the scope of the Customer Value Framework defined by Smith and Colgate (2007). As a result of our study, A positive effect of customer innovativeness was seen on the functional value dimension and a negative effect on the symbolic value dimension. No relationship or effect was found between customer innovativeness and cost and experiential value dimensions of customer value. A positive effect of perceived firm innovativeness was determined on general customer value, functional, experiential, and symbolic value dimensions, and no relationship was found between perceived firm innovativeness and cost dimension. Perceived firm innovativeness has a partial mediation effect on the relationship between customer innovativeness on the symbolic value dimension.