Yetişkinlerde tas1R2 tat reseptör polimorfizminin besin seçimi ve karbonhidrat alımına etkisi
The effect of tas1R2 taste receptor polymorphısm on food choice and carbohydrate ıntake ın adults
  1. Tez No: 696542
  2. Yazar: KÜBRA KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ANDAÇ ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHU SOYOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tat algısı, bireysel besin tercihlerini ve beslenme alışkanlıklarını belirlemede anahtar rol oynar. Özellikle tatlı tat, besin kabulünü etkileyen güçlü bir faktördür. Bununla birlikte besin seçimi hedonik sistemler, çeşitli motivasyonlar ve genetik özelliklerden etkilenir. Besin seçimi ve tüketimi sürecinde rol oynayan faktörler henüz tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda, bireylerin tatlı tat reseptör (TAS1R2) genindeki SNP rs35874116 polimorfizmin besin seçimine ve karbonhidrat alımına olan etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 65'i kadın, 30'u erkek olmak üzere toplam 95 gönüllü birey dahil edilmiştir. Bu amaçla çalışmaya dahil olan bireylerin demografik bilgileri kaydedilerek, bireylere besin seçimi testi, hedonistik yeme ölçeği anketleri uygulanmış ve besin tüketim kayıtları alınmıştır. Çalışmaya katılan bireylerden genotip dağılımını belirlemek üzere venöz kan örnekleri toplanmıştır. İzole edilen DNA örneklerinde kompetitif allel spesifik PCR genotipleme yöntemi kullanılarak genotip dağılımları belirlenmiştir. Katılımcılar genotip ve allel frekanslarına göre incelendiğinde GA genotipli bireylerin oranı %67,3, AA genotipli birey oranı %26,3 ve GG genotipli bireylerin oranı %6,3 olarak belirlenmiştir. Araştırmamızda TAS1R2 tatlı tat reseptör genotip dağılımı ile karbonhidrat alımı ve besin seçim motivasyonları arasındaki ilişki değerlendirildiğinde; GA genotipine sahip bireylerin karbonhidrat alımları ile sağlık (rs=-,314, p=0,011) ve ağırlık kontrolü (rs=-,315, p=0,011) motivasyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif zayıf düzeyde bir ilişki (p0,05). GG genotipli bireylerin karbonhidrat ve sakkaroz tüketim miktarları diğer genotiplere göre yüksek olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmamızda bireylerin besin seçiminde en çok önemsediklerini motivasyonun duyusal görünüm, en az önemsedikleri motivasyonun ise etik kaygılar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Taste perception plays a key role in discovering individual food preferences and dietary habits. Sweet taste is an influential factor that affect food intake in particular. Various food choices are influenced by hedonic systems, various motivations and traits. The factors that play a role in the food choice and consumption process are not completely known yet. In our study, we aimed to investigate the effect of SNP rs35874116 polymorphism in the sweet taste receptor (TAS1R2) gene on food choice and carbohydrate intake. In this study, a total of 95 volunteers, 65 women and 30 men were included. Demographic data of the individuals was recorded, food choice test and hedonistic eating scale questionnaires were fill down by the individuals and food consumption records were taken. Venous blood samples were collected from each individual to determine their genotype distribution. Genotype distributions were determined in the isolated DNA samples by using the competitive allele specific PCR method. When the participants were examined by genotype and allele frequencies, the rate of individuals with the GA genotype was 67,3%, the rate of individuals with the AA genotype was 26,3%, and the rate of individuals with the GG genotype was 6,3%. In our study, when the relationship between TAS1R2 sweet taste receptor genotype distribution and carbohydrate intake and food choice motivation were evaluated; It was determined that there was a statically significant negative weak relationship (p 0.05). Although the amount of carbohydrate and sucrose consumption of individuals with GG genotype was high compared to other genotypes, no statistically significant difference was found. In our study, it was determined that the highest motivation for food selection in individuals was sensory appearance, and the least important motivation is ethical concerns.