The role of renewable energy in turkey's energy transformation and analyzing government support mechanism toward renewable energy markets
Türkiye'nin enerji dönüşümünde yenilenebilir enerjinin rolü ve yenilenebilir enerji sektörüne verilen devlet desteklerinin analizi
  1. Tez No: 696547
  2. Yazar: HASAN BAŞTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ekonomisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünya'daki enerji kaynakları içinde yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi ve ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik olarak yapılan çalışmalar, maliyet ve verimlilik anlamında giderek daha iyi bir duruma gelmektedir. Gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkelerdeki enerji tüketiminde yenilenebilir enerjinin payı giderek artmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik elde edilmesinin yaygınlaşması bu alanda önemli teknolojik gelişmeleri de beraberinde getirmiştir. Bu tezde yenilenebilir enerjinin kullanımına yönelik olarak başarılı ülke modellerinde yenilenebilir enerji yatırımlarının mevcut durumunu ve gelecek öngörüleri açısından gelişim süreci ortaya koyulmuş ve Türkiye'de sektörün potansiyelini arttırmak için neler yapılabileceği hakkında önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışma ile yenilenebilir enerjide birim üretime verilen devlet desteğinin bütçe dengesinde yaratacağı etki ile devlet desteğinin yetersiz olması ve istenilen yatırım ve üretim artışı olmaması sonucunda ikame olarak doğalgaz ile sağlanacak olan elektrik üretiminin cari dengede yaratacağı etkinin mukayeseli olarak değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There has been increasing interest and need for renewable energy resources among the energy resources in the world. Developments relating to renewable energies have been better in terms of cost and efficiency. Ratio of renewable energy resources in energy consumption in developed and developing countries has been rising. Increasing worldwide usage of renewable energies brings significant technological advancements in this domain. In this thesis, outlook and future expectations of successful countries in a usage of renewable energies have been observed and suggestions have been proposed toward what can be done to increase the potential of Turkey in the sector. In this study, comparative assessments have been made between giving incentives to producing per MWh electricity from renewable energy resources on the public budget impact and importing natural gas to substitute electricity produced by renewables, unless the governmental supports renewables sufficiently or at all, on current account deficit impact.