Turkey's green economic transformation and energy efficiency of buildings in İzmir
Türkiye'nin yeşil ekonomik dönüşümü ve İzmir'deki binaların enerji verimliliği
  1. Tez No: 863581
  2. Yazar: MERVE SEREN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE İŞERİ, DOÇ. DR. DEFNE GÜNAY ULUBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bugünün küreselleşmiş dünyasında, enerji krizleri, pandemi ve iklim değişikliği gibi zorluklar, enerjinin hem devlet hem de bireysel düzeyde hayati rolünün altını çiziyor. Avrupa Birliği (AB), enerji politikalarını etkin bir şekilde şekillendiren ve enerji verimliliğini artırmak için önemli önlemler uygulayan kilit bir aktör olarak ortaya çıkmıştır. Yeşil Mutabakat, yeşil dönüşüm gündeminin bir parçası olarak çevre dostu yatırımların teşvik edilmesine, yeşil teknolojinin benimsenmesine ve sürdürülebilir, uygun fiyatlı ve güvenli bir enerji tedarikinin sağlanmasına odaklanır. Bu stratejik çerçeve, AB'nin yeşil dönüşümdeki liderlik ve rehberlik taahhüdüyle uyumlu olup, üye devletlerdeki düzenlemeleri etkilemektedir. İnşaat sektöründeki spesifik hedefler, sektörün başlıca bir enerji tüketicisi olarak önemini vurgulamaktadır. İnşaat sektöründe yeşil dönüşüm politikalarına ilişkin belirli hedefler bulunmaktadır. (Avrupa Komisyonu, Resmî Web Sitesi t.y.). Hem AB içinde hem de küresel düzeyde etkili olan devletlerin hızlı yeşil dönüşüm çabaları, bu hedeflerin ilerlemesine katkıda bulunur. AB'nin yeşil dönüşüm için yaptığı savunuculuk, sınırlarını aşarak Türkiye gibi partner ülkeleri etkilemektedir. Türkiye son zamanlarda yenilenebilir enerjiye yönelik bazı hamleler yapmış ve bu alandaki girişimleri desteklemiştir. Bu bağlamda, Türkiye, rekabeti korumak, Türkiye'nin ekonomik düzeni ve AB gümrük ilişkileri ile uyum içinde kalmak ve hedeflenen yeşil politikalara uyum sağlamak amacıyla 16 Temmuz 2021 tarihli ve 31543 numaralı Resmî Gazete 'de yayımlanan genelge ışığında "Yeşil Mutabakat Eylem Planı'nı benimsemiştir. (T.C. Ticaret Bakanlığı Resmî Web Sitesi, t.y.) Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde Türkiye'de dönüşümün öncelikli odak noktası, inşaat sektörü ve ilgili tüm alanlarını kapsamaktadır. Yeşil Mutabakat kapsamında belirlenen temel hedeflerden biri, binalardaki enerji verimliliğinin artırılmasıdır. Patika bağımlılığının ortaya çıkması, kurumların geçmişteki tercihler nedeniyle dönüşüme uyum sağlayamaması durumunda meydana gelir. Türkiye'deki bu bağımlılığın nedeni, kanundaki ve altyapıdaki eksiklikler, tanıtım eksikliği, ilgili alanda bilgilendirici uzman eksikliği, maliyet, talep ve düşük satın alım gücü gibi faktörlere bağlanmaktadır, bu da süreçle ilgili gecikmelere neden olur. Devletin belirlediği ekonomik, siyasi, kültürel ve hukuki sınırlar dahilinde potansiyel destek olarak nitelendirilebilecek niş fikirler olsa bile, dönüşüme katkılar, tarihsel süreklilikler tarafından sınırlanabilir. Müteahhitler, hükümet tarafından belirlenen sınırlar içinde kendi çıkarlarına hizmet eden eylemleri önceliklendirirler. Önceden belirtilen bağlamı dikkate alarak, bu tez, sosyo-teknik rejimin ataletinin, değişimi engelleyen ve özel sektörün enerji verimli binalar için gelişip piyasaya yayılacak enerji verimli niş yenilik yapmasını zorlaştıran bir yol bağımlılığı gösterdiğini varsaymaktadır. Yeşil Mutabakatın birliğin dışında uygulanması, devletlerin geçmiş seçimlerinden kaynaklanan potansiyel patika bağımlılığı nedeniyle yetersiz kaldığı kanıtlanmıştır. Bu bağımlılık, AB'nin sınırları dışında yeşil dönüşüm çabalarının etkinliğini azaltma potansiyeline sahiptir. Altyapı eksikliği, yüksek maliyetler, sınırlı satın alma gücü ve yetersiz talep gibi zorluklar, uygulama sürecinde yalıtım eksikliğine katkıda bulunur. Ayrıca, tanıtım ve talebin olmayışı, konuya ilişkin AB hibelerinin yetkili kuruluşlara dağıtılmasını engellemektedir. İzmir örneği incelendiğinde, bu faktörlerin Türkiye'nin inşaat sektöründeki yeşil dönüşüm sürecinde patika bağımlılığının oluşumuna ve sürdürülmesine katkıda bulunduğu görülmektedir. Sonuç olarak, enerji verimliliğine ulaşmak için bu yol bağımlılığını kırmak zorunludur. Dışsal bir faktör olan AB, yeterli etkiyi göstermemiştir ve niş yaygınlığının olmaması, bu bağlamda patika bağımlılığının devam etmesine daha da katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's globalized world, challenges such as energy crises, pandemics, and climate change underscore the vital role of energy at both state and individual levels. The European Union (EU) has emerged as a key actor, actively shaping energy policies, and implementing significant measures for enhanced energy efficiency. Green Deal, as part of the green transformation agenda, focuses on promoting environmentally friendly investments, adoption of green technology, and ensuring a sustainable, affordable, and secure energy supply. This strategic framework aligns with the EU's commitment to leadership and guidance in green transformation, influencing regulations within member states. Specific targets within the construction sector highlight the sector's significance as a primary energy consumer. There are specific targets regarding green transformation policies in the construction sector. (Official Website of the European Commission). The rapid green transformation efforts of influential states, both within the EU and globally, contribute to advancing these goals. The EU's advocacy for green transformation extends beyond its borders, influencing partner countries like Turkey. Turkey has recently made some moves toward renewable energy and supported initiatives in this area. In this sense, Turkey adopted the“Green Deal Action Plan”in the light of the circular published in the Official Gazette dated 16 July 2021 and numbered 31543 in order to protect competition, keep up with the economic order of Turkey and the EU customs relations and adapt to the targeted green policies. (Official Website of Ministry of Commerce of the Republic of Turkey, n.d.) Within the framework of the European Green Deal in Turkey, the primary focus for transformation lies in the construction sector, encompassing all related domains. A key objective under the Green Deal is the enhancing energy efficiency in buildings. The emergence of path dependency occurs when institutions fail to adapt to the transformation due to past choices. This dependency in Turkey is attributed to deficiencies in law and infrastructure, coupled with a lack of promotion, lack of informative experts in the relevant field, cost, demand, and low purchasing power, resulting in process-related delays. Even if there is potential support as niche ideas within the economic, political, cultural, and legal boundaries set by the state, contributions to the transformation may still be constrained by historical continuities. Constructors tend to prioritize actions that serve their own interests within the limits established by the government. Regarding the context mentioned earlier, this thesis hypotheses that the socio-technical regime's inertia demonstrates a path dependency that hinders change and impedes the private sector from innovating energy-efficient niches which would develop and spread to the market for energy-efficient buildings. Implementing the Green Deal outside the union has proven inadequate, primarily due to the potential path dependency resulting from past choices made by states. This dependency has the potential to diminish the effectiveness of the EU's green transformation efforts beyond its borders. Challenges such as the lack of infrastructure, high costs, limited purchasing power, and insufficient demand contribute to a lack of insulation in the implementation process. Furthermore, the absence of promotion and demand hampers the disbursement of EU grants on the subject to authorized entities. Examining the case of Izmir, these factors collectively contribute to the formation and perpetuation of path dependency, causing delays in the green transformation process within Turkey's construction sector. Consequently, breaking this path dependency becomes imperative to achieve energy efficiency. The EU, as an exogenous factor, has not exerted sufficient influence, and the absence of niche prevalence has further contributed to the persistence of path dependency in this context.