Yıldız Ramazanoğlu'nun roman ve hikâyelerinde toplumsal hayatta kadın
Women in social life in Yıldız Ramazanoğlu's novel and stories
- Tez No: 696556
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE KEVSER BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Ramazanoğlu'nun hikâye kitaplarından ve romanından hareketle eserlerindeki kadın karakterlerin kamusal ve özel hayattaki rolleri, bu rollerin temsilleri ve kadınların sosyal hayat içinde yaşadığı dikkat çekilen sorunların incelenmesi hedeflenmektedir. Modern yaşamın içindeki kadının yaşadığı sorunlara odaklanan yazar, eserlerinde kadınları çeşitli yönlerden ele alır ve bu kadınların öncelikle birer birey olduklarını göstermeye çalışır. Yazar, toplumun farklı kesimlerinden gelen ve birbirlerinden farklı gibi görünen farklı yaşam koşullarına sahip kadınların benzer sorunları yaşadıklarını; var olmak için verdikleri mücadeleleri merkeze alır. Kadınların hem fiziksel hem de psikolojik olarak maruz kaldıkları şiddeti; mutsuz ortamlarda mutlu olmaya çalışan kadınların çaresizlikleri gibi konuları işler. Yaşamın geneline sosyal bir duyarlılık ile yaklaşan yazar, sıradan gibi gözüken olayların içindeki sıra dışılığı göstermek ve bunlara dair bir farkındalık oluşturmak ister. Bu çalışmada, Türk Edebiyatına önemli eserler vermiş olan Yıldız Ramazanoğlu'nun eserlerinde yarattığı kadın karakterler daha özel bir alanda incelenerek çeşitli kadın kimliklerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Yıldız Ramazanoğlu'na göre“ideal kadın”kavramı nedir sorusunun cevaplanması da araştırmamızın bir diğer amacıdır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to examine the roles of female characters in public and private life, the representations of these roles, and the problems that women experience in social life, based on Ramazanoğlu's storybooks and one novel. Focusing on the problems experienced by women in modern life, the author deals with women from various aspects in her works and tries to show that these women are primarily individuals. The author states that women from different parts of the society, who seem to be different from each other and have different living conditions, experience similar problems; centers on their struggle to exist. Deals with the violence that women are exposed to both physically and psychologically, with topics such as the desperation of women trying to be happy in unhappy environments. Approaching life in general with social sensitivity, the author wants to show the extraordinary in seemingly ordinary events and to raise awareness about them. This study, it is aimed to determine various female identities by examining the female characters created in the works of Yıldız Ramazanoğlu, who has given important works to Turkish Literature. Another aim of our research is to answer the question of what is the concept of“ideal woman”according to Yıldız Ramazanoğlu.