Yıldız Ramazanoğlu'nun roman ve hikâyelerinde kadın
Women in Yıldız Ramazanoğlu's novels and stories
  1. Tez No: 807765
  2. Yazar: MELEK KABAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JALE GÜLGEN BÖRKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Günümüz kadın yazarlarından olan Yıldız Ramazanoğlu, kadın hassasiyetini roman ve hikâyelerinde vurgulayan bir yazardır. Eserlerinde her kimlikten kadına yer veren yazar, başka coğrafyalardaki kadınlara da değinir. Eserlerinde, evrensellik ve ulusallığa ait olguları harmanlar. Kadını; başkalaştırmadan, ötekileştirmeden 'insan' kavramının içerisine yerleştirir. Bu çalışmada Türk edebiyatının önemli yazarlarından Yıldız Ramazanoğlu'nun roman ve hikâyeleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde; Yıldız Ramazanoğlu'nun hayatı, edebî kişiliği ve eserlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde; edebi eserlerinin, bibliyografik künyeleri ve ana hatlarıyla vakaları kronolojik sıra takip edilerek ele alınmıştır. Üçüncü bölümde eserdeki kadın kahramanlar çeşitli başlıklara ayrılarak yazarın kadın ve kadının karşılaştığı problemlere olan hassasiyeti ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Yıldız Ramazanoğlu, one of today's female writers, is a writer who emphasizes the sensitivity of women in her novels and stories. The author, who includes women from all identities in her works, also touches on women from other geographies. In his works, he blends the phenomena of universality and nationality. Woman; places it into the concept of 'human' without altering or marginalizing it. In this study, the novels and stories of Yıldız Ramazanoğlu, one of the important writers of Turkish literature, are emphasized. In the first part of this thesis named“Woman in Yıldız Ramazanoğlu's Novels and Stories”; Yıldız Ramazanoğlu's life, literary personality and works are included. In the second part; The bibliographic tags and the main lines of the literary works were examined in chronological order. In the third chapter, the heroines in the work are divided into various titles and the sensitivity of the author to the problems faced by women and women is revealed.