İnterval matrislerinin grafa uygulaması
Application to the graph of interval matrices
  1. Tez No: 696555
  2. Yazar: SEMİHA BAŞDAŞ NURKAHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE BÜYÜKKÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak interval matris kavramı göz önüne alınarak interval ağırlıklı graf tanımlanmıştır. Literatürde verilen, kimyasal graf teoride kullanılan Wiener, 1. ve 2. Zagreb, Hyper Zagreb, SK, SK1, SK2, Szeged ve PI indeks tanımları interval ağırlıklı graflar için yeniden verilmiştir. Daha sonra yönlü ve yönsüz interval ağırlıklı grafın Wiener indeksini bulan algoritmalar geliştirilmiştir. Ayrıca Wiener, 1. ve 2. Zagreb, Hyper Zagreb, SK, SK1, SK2, Szeged ve PI indekslerinin bazı graf işlemleri üzerinde davranışları incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise interval ağırlıklı grafların Szeged ve Wiener indeksleri için karşılaştırma sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, interval weighted graph was defined by considering the concept of the interval matrix. The index definitions of Wiener, 1st and 2nd Zagreb, Hyper Zagreb, SK, SK1, SK2, Szeged and PI used in chemical graph theory given in the literature were given again for interval weighted graphs. Then algorithms were developed to find the Wiener index of the directional and undirected interval weighted graph. Also the behaviors of Wiener, 1. and 2. Zagreb, Hyper Zagreb, SK, SK1, SK2, Szeged and PI indices on some graph operations were investigated. In the last part of the study, comparison results for Szeged and Wiener indices of interval weighted graphs were obtained.