İkrime el-Berberî ve tefsir ilmindeki yeri
Ikrime al-Berberi and his place in the science of tafsir
  1. Tez No: 696558
  2. Yazar: EBRAR USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yüce Allah, insanlığa son kez göndermiş olduğu ilahî vahyi bundan yaklaşık on dört asır önce son peygamber Hz. Muhammed'e (s.a.s.) göndermiş ve gönderdiği bu vahyi muhataplarına açıklama görevini de yine ona vermiştir. Hz. Peygamber (s.a.s.), bu görevi üstlenmiş ve farklı vesilelerle ilahî mesajı muhataplarına tebliğ ve tefsir etmiştir. Hz. Peygamber'in (s.a.s.) vefatıyla bu görev sahabe tarafından üstlenilmiş ve genişletilerek sürdürülmüştür. Sahabeden sonra gelen nesil olan tabiîn nesli, kendileri-ne intikal eden bu tefsir mirasına sahip çıkarak bu alanda kıymetli şahsiyetler yetiştirmiştir ki bunlardan biri de İkrime el-Berberî'dir. Hadis, fıkıh ve kıraat ilimlerinde de söz sahibi olan İkrime el-Berberî tabiîn dönemi tefsir faaliyetleri bakımından önemli bir yere sahiptir. Kaynaklarda İkrime el-Berberî'ye ait bir tefsir kitabından söz edilmiş olsa da bu eser elimizde mevcut değildir. Ancak onun tefsire ilişkin rivayetleri klasik tefsir kaynaklarında çokça yer almaktadır. Bu çalışmada müfessirimiz hakkında bilgi veren tabakat kitapları ile rivayet ve dirayet tefsirlerinden istifade edilerek tabiîn dönemi âlimlerinden İkrime el-Berberî'nin tefsir anlayışı ve âyetleri tefsir ederken kullandığı yöntemler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Almighty Allah (c.c.) sent the last divine revelation to humanity, about fourteen centuries ago, by means of the last prophet Prophet Muhammad (pbuh) and gave him the task of explaining this revelation to his interlocutors too. The Prophet (pbuh) duly assumed this duty, conveyed and interpreted the divine message to his interlocutors on different occasions. With the death of the Prophet (pbuh), this duty was undertaken by the Companions and continued by expanding it. The Tabiin generation that came after the Companions took over of this tafsir heritage that was passed on to them and raised valuable personalities in this field, one of them is Ikrime al-Berberi. The period of Ikrime al-Berberi Tabiin, who also has a say in the sciences of hadith, fiqh and recitation, has an important place in terms of tafsir activities. Although a tafsir book belonging to Ikrime al-Berberi is mentioned in the sources, this work has not in our hands. Nevertheless, his narrations about tafsir are widely available in classical tafsir sources. In this study, the understanding of tafsir of Ikrime al-Berberi, one of the scholars of the Tabiin period, and the methods he used while interpreting the verses, were revealed by making use of the works of the pristine type and various sources of traditional and rational that give information about our tafsir scholar.