Soğuk serada perlitte yetiştirilen domates çeşitlerinde, meyvelere, farklı dozlarda kalsiyum nitrat ve kalsiyum klorür püskürtmenin, çiçek burnu çürüklüğü ve çatlamaya etkisi
The effect of spraying different dosages of calcium nitrate and calcium cloride on fruits of tomato cultivars grown in perlite in a cold greenhouse on blossom end rot and fruit craking
- Tez No: 696564
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET VARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu denemede, Soğuk Serada Perlitte Yetiştirilen Domates Çeşitlerinde, Meyvelere, Farklı Dozlarda Kalsiyum Nitrat ve Kalsiyum Klorür Püskürtmenin, Çiçek Burnu Çürüklüğü ve Çatlamaya Etkisi araştırılmıştır.Denemede 3 kalsiyum dozu (A/H %0Ca, %0.0475Ca ve %0.1425Ca), 2 çeşit (Brandywine:Sırık,etli meyveli domates, ve Moneymaker: Normal meyveli, sırık domates.) ve 2 Kalsiyum kaynağı (Kalsiyum nitrat (Ca(NO 3 ) 2 ) ve Kalsiyum klorür (CaCl 2 )) kullanılmıştır. Faktöriyel olarak 12 kombinasyon olup, ayrıca her çeşit için, toprak parseli, kontrol olarak denemeye katılmıştır. Buna göre 14 konu, tesadüf blokları deneme desenine göre iki blok halinde düzenlenmiştir. Sonuç olarak,çeşit ana etkisine göre, meyve sayısı yönünden Moneymaker çeşidi daha fazla meyve vermiştir. Fakat meyve Ağırlığı yönünden ise verim(kg/bitki) olarak ,Brandywine çeşidinde daha yüksektir.Tek meyve ağırlığı ve tek meyve çapı da, Brandywine çeşidinde, Moneymaker domates çeşidinden daha fazladır. Kalsiyum doz ve kalsiyum kaynağı ana etkilerine göre % 0.0475Ca ve %0.1425Ca içeren CaCl2 daha düşük ÇBÇ ve Çatlak meyve vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this expriment, The Effect of Spraying Different Dosages of Calcium Nitrate and Calcium Cloride on Fruits of Tomato Cultivars Grown in Perlite in a Cold Greenhouse on Blossom End Rot and Fruit Craking was investigated. In the experiment, 3 calcium doses (W/V %0 Ca, % 0.0475 Ca and %0.1425 Ca), 2 cultivars (Brandywine: Cordon cultivar,beefstake fruit tomato, and Moneymaker: Medium sized fruit, cordon cultivar) and 2 Calcium sources (Calcium nitrate (Ca(NO3)2) ) and Calcium chloride (CaCl2 )) were used. There were 12 combinations as factorial, and for each cultivar, the plot of land was included in the experiment as a control. Accordingly, 14 subjects were arranged in two blocks according to the randomized blocks design. As a result, According to the main effect of the variety, Moneymaker variety gave more fruit in terms of fruit number. But Brandywine gave more yield (kg/plant) than Moneymaker.Fruit weight and fruit diameter was higher in Brandywine than Moneymaker. According to the main effects of calcium dose and calcium source, %0.0475Ca and % 0.1425 Ca CaCl2 gave less BER and cracked fruits.