Ra'd, Kasas, Sebe' ve Mü'min surelerindeki kıraat farklılıkları ve tefsire etkileri
The different recitation of the quran and what is the effect at tafsir in surah Ra'd, Kasas, Sebe' and Mü'min
- Tez No: 696565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN İYİBİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Kur'ân-ı Kerîm âyetlerinin bazı kelimeleri kırâat âlimleri tarafından farklı şekillerde okunmaktadır. Söz konusu farklılıklar dikkate alınmak suretiyle, bu çalışmanın konusunu teşkil eden Ra'd, Kasas, Sebe' ve Mü'min sûrelerindeki kırâat farklılıkları ve bu farklılıkların tefsîre olan etkileri tez çalışması şeklinde araştırılarak, giriş ve müteakip üç ana bölüm hâlinde hazırlanmıştır. Giriş bölümünde tez çalışmamızın konusu, amacı ve önemi ile çalışmada izlenilen yöntemin genel anlamda çerçevesi çizilerek yararlanılan kaynaklar hakkında bilgi sunulmuştur. Birinci bölümde, tez çalışmamızın araştırma konusunu oluşturan sûrelere ait kırâat farklılıklarının daha iyi anlaşılması ve kavranmasına yönelik olarak; kırâatın tarifi, kırâat ilmi ve tarihi, kırâat çeşitleri, kırâat ilmine dair birtakım ıstılahlar, kırâatın vuku bulduğu zamandan günümüze kadar geçirdiği evreler, kırâat imamları ve hakkında önemli bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde, çalışmamızın konusunu oluşturan sûreler ve bu sûrelerin ihtivâ ettiği konu ve hâdiseler hakkında kısaca bilgi verilmiş olup, tezimizin asıl konusunu teşkil eden Ra'd, Kasas, Sebe' ve Mü'min surelerindeki mütevâtir kırâat farklılıkları üzerine yapılan çalışmalar sunulmuştur. Üçüncü bölümde, Ra'd, Kasas, Sebe' ve Mü'min sûrelerindeki mütevâtir kırâat farklılıklarının manaya olan etkisi üzerine yapılan çalışmalar sunulmuştur. Sonuç bölümünde ise, sûreler üzerinde yapılan kıraat farklılıkları araştırması neticesinde; bazı kırâat farklılıklarının bulunduğu, bu farklılıkların hangi sûreler üzerinde ne kadar olduğu ve tefsire ne oranda etkisinin bulunduğu ile ilgili yapılan çalışma ve izlenilen yöntem sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Some of the words of the Quranic verses have been reading differently by the scholars of recitation. In the introduction part, information about the subject, purpose and importance of the thesis study and the general framework being of the method followed in the study and the sources used are presented. In the first cheapter, in order to better understand and comprehend the differences in recitation of the suras that constitute the research subject of our thesis; the description of the recitation, the science and history of the recitation, the types of recitation, a number of metaphors about the science of recitation, the stages it has gone through from the time it took place to the present day, and the recitation implications and narrators are presented. In the second chapter, brief information is given about the chapters that constitute the subject of our thesis, and the subjects and events that these suras contain, and the studies on the differences in rumour recitation in the surahs of Ra'd, Qasas, Saba' and Mu'min are presented. In the third chapter, studies on the effect of the differences of rumour recitation in the suras of Rad, Qasas, Saba and Mu'min on meaning are presented. In the conclusion part, as a result of the research on the differences in recitation on the suras; the study and the method followed regarding the existence of some differences in recitation, how much these differences are on which suras and how much they affect the interpretation are presented.