Çiğ sütlerden izole edilen laktik asit bakterilerinin kolesterol asimilasyonu aktivitesi
Cholesterol assimilation activity of lactic acid bacteria isolated from raw milks
- Tez No: 696566
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yüksek kolesterol seviyelerinin düşürülmesi kalp-damar hastalıkları riskini azaltmakta ve daha kaliteli bir yaşam tarzı oluşumuna katkı sağlamaktadır. İnsanların beslenme konusunda bilinçlenmesi ve kolesterol düşürücü ilaçların yan etkilerinin olması farklı arayışları beraberinde getirmiştir. Günümüze kadar yapılan çalışmalarda laktik asit bakterilerinin kan kolesterol seviyesini farklı mekanizmalarla azaltıcı etki potansiyeline sahip olduğu ortaya koyulmuştur. Bu tez çalışmasında Burdur merkez, ilçe ve köylerinden toplanan 24 farklı çiğ süt örneğinden laktik asit bakterileri izole edilmiştir. İzolatların kolesterol asimilasyon oranları (%) belirlenmiştir. Kolesterol asimilasyon oranları %27,90 ile %82,17 arasında değişim gösteren izolatlardan 9 tanesi seçilerek 16s rRNA dizi analizi sonuçlarına göre tanımlanmıştır. Tanımlama sonuçlarına göre farklı düzeylerde kolesterol asimilasyonu aktivitesine sahip ilgili izolatların Lactococcus lactis, Lactococcus garvieae, Enterococcus faecium, Enterococcus durans, Enterococcus lactis ve Enterococcus mundtii türleri olduğu tespit edilmiştir. En yüksek kolesterol asimilasyonu değeri ise %82,17 ile Enterococcus faecium türünde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lowering high cholesterol levels reduces the risk of cardiovascular diseases and contributes to a better quality in healthy life. The increased awareness of people towards healthy nutrition and the adverse side effects of cholesterol-lowering drugs have accelerated scientific studies on alternative methods to reduce high blood cholesterol levels. Current studies have shown that lactic acid bacteria may have a potential to reduce blood cholesterol levels by different mechanisms. In this study, lactic acid bacteria were isolated from 24 different raw milk samples collected from the center, districts and villages of Burdur city in Turkey. Cholesterol assimilation values (%) of isolates were determined. Nine of the isolates having cholesterol assimilation values ranged from 27.90 to 82.17% were selected and identified according to the results of 16s rRNA sequence analysis. Results indicated that isolates with different levels of cholesterol assimilation activities were determined to be Lactococcus lactis, Lactococcus garvieae, Enterococcus faecium, Enterococcus durans, Enterococcus lactis and Enterococcus mundtii species. The highest cholesterol assimilation value (82.17%) was observed in Enterococcus faecium species.