Türkiye'deki Bangsamoro öğrencileri arasında dijital alt-milliyetçilik
Digital sub-nationalism among Bangsamoro students in Turkey
- Tez No: 696573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BATTAL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son yıllarda, sosyal medyanın politik olaylardaki kullanımında ciddi bir artış görülmektedir. Bu artışın sebebi ise en büyük sosyal medya kullanıcı grubunu oluşturan gençlere bağlanmaktadır. Örneğin, Türkiye'deki Bangsamoro öğrencileri21 Ocak 2019'da Bangsamoro Organik Yasası (BOL) referandumu kampanyasına aktifolarak katıldılar. Bu çalışma kapsamında katılımcıların dijital faaliyetleri, anlam dünyaları, sembolleri ve referanduma etkileri incelenmiştir. Veriler, derinlemesine görüşmeler ve odak grup görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Çalışma, sosyal medya kampanyaları gibi dijital faâliyetlerini, kişilerin evden siyasi faaliyetlere katılımlarını artırması yanında bu faaliyetleri desteklemeye imkan sağladığın ve alt-milliyetçilik duygusunu güçlendirerek kişinin ulusuyla olan bağlarını beslediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, there is a surge in the usage of social media in politically related activities. This increase is attributed to the youth, which comprises the largest cohort of social media users. For example, the Bangsamoro students in Turkey actively participated in the campaign for the Bangsamoro Organic Law (BOL) referendum on January 21, 2019. This study looked into the digital activities of the participants, their meaning, symbols, and effects concerning the referendum. The data were gathered through in-depth interviews and focus group discussions. The study reveals those digital activities such as social media campaign reinforces a sense of sub-nationalism and foster strong ties one's nation. Furthermore, it allows them to support and participate in political activity at home.