Yetişkinlerde sosyal medya kullanım süresinin özgüven ve depresyon düzeyiyle ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between self-confidence and depression in the duration of social media use in adults
  1. Tez No: 696572
  2. Yazar: SERAY ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada sosyal medya kullanım süresinin özgüven ve depresyon düzeyiyle arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 18-45 yaş aralığındaki 210 birey ile yürütülmüştür. Veri kaybı olmayan ölçekler değerlendirmeye dâhil edilmiş ve işaretlemeleri eksiksiz yapan 198 katılımcı çalışma grubunu oluşturmuştur. Elde edilen verilerin analizi için SPSS v26 programı kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Öz-Güven Ölçeği (ÖÖ) ve alt boyutları olmuştur. Bağımsız değişkenleri ise cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, kullanılan sosyal medya aracı, yaş ve sosyal medyada günlük geçirdiği süre olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, bağımsız örneklemler için t-testi kullanılmıştır. Eğitim düzeyi, kullanılan sosyal medya aracı ve günlük kullanım süresine depresyon, öz-güven ve alt boyutları olan iç öz-güven ve dış-özgüven puanları arasındaki farklılığı belirlemek için tek yönlü varyans (ANOVA) analizinden yararlanılmıştır. Farkın anlamlı olduğu durumlarda farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Scheffe testi kullanılmıştır. Yaş,depresyon, öz-güven ve alt boyutları olan iç öz-güven ve dışöz-güven arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Ayrıca, yaş ve Öz-Güven Ölçeği (ÖÖ) alt boyutlarından olan iç öz-güven ve dış öz-güvenin depresyon puanlarını ne düzeyde yordadığını tespit etmek için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Araştırmada, anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırma bulgusuna göre kullanılan sosyal medya aracına göre depresyon puanları ve özgüven puanları farklılaşmaktadır. Twitter'ı kullananların depresyon puanları daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Twitter kullanan bireylerin diğer sosyal medya araçlarını kullanan bireylere göre özgüven puanları daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Sosyal medyada vakit geçirme sıklığı arttıkça bireylerin özgüven puanlarının düştüğü bulgulanmıştır. Ayrıca sosyal medya kullanım süresi ile depresyon puanları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Araştırma sonuçlarıyla elde edilen bulguların literatürle tutarlılığı ve sonuçlar üzerinde etkili olabilecek diğer değişkenler tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship of social media usage time with self-confidence and depression. The research was conducted with 210 individuals between the ages of 18-45. Scales without data loss were included in the assessment and 198 participants who made the markings completely formed the research group. SPSS v26 program was used for the analysis of the obtained data. The dependent variables of the study were Beck Depression Inventory (BDI), Self-Confidence Scale (SLS) and its sub-dimensions. Its independent variables were determined as gender, education level, marital status, the social media tool used, age and the time that they spent daily on social media. In this study, t-test was used for independent samples. One-way analysis of variance (ANOVA) was used to determine the difference between education level, social media tool used and daily usage time, depression, self-confidence and internal self-confidence and external-self-confidence scores. In cases where the difference was significant, the Scheffe test was used to determine the significant differences between the groups. Pearson Correlation analysis was performed to determine the relationship between age, depression, self-confidence, and its sub-dimensions, inner self-confidence, and extraneous self-confidence. In addition, Multiple Linear Regression Analysis was performed to determine to what extent inner self-confidence and external self-confidence, which are sub-dimensions of age and Self-Confidence Scale (SL), predicted depression scores. In the research, the level of significance was taken as 0.05. Depression and self-confidence differed according to the research findings, depending on the social media tool used. Depression scores of Twitter users were found to be higher. It has been determined that individuals using Twitter had lower self-confidence scores compared to those who use other social media tools. It has been determined that as the frequency of spending time on social media increased, the self-confidence of individuals decreased. In addition, there was no significant relationship between the frequency of social media use and depression. The consistency of the results with the literature and other variables that may affect the results were discussed and various suggestions were presented.