The role of Muslim actors in peacebuilding in the Philippines: Turkey, Malaysia and the organization of Islamic cooperation
Müslüman aktörlerin Filipinler'deki barış inşasındaki rolleri: Türkiye, Malezya ve İslam işbirliği teşkilatı
- Tez No: 606147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Filipinler'in Mindanao Adası'nda Morolar ve Filipinolar arasında on yollardır süren silahlı çatışma Bangsamoro barış süreci ile sona erdi. Filipinler Hükumeti ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi bir barış anlaşması imzaladı ve 2019 yılında Müslüman Mindanao Bangsamoro Özerk Bölgesi kuruldu. Barış sürecinin özelliklerinden birisi Müslüman aktörlerin üçüncü taraflar olarak sürece katılmalarıdır. Türkiye, Malezya ve İslam İşbirliği Teşkilatı süreçte arabuluculuk, gözlem ve silahsızlandırma görevlerini ifa etmektedir. Bu çalışma, Müslüman aktörlerin faaliyetlerini incelemekte ve bunları çatışma dönüşümü alanı içerisinde konumlandırmaya çalışmaktadır. Müslüman aktörlerin barış sürecine dâhil olup kimlikleri vesilesiyle çatışmacı taraflar arasında güven inşa etmesi, süreci uluslararasılaştırması ve barış anlaşmalarının uygulanmasını gözlemlemesi sürecin başarıya ulaşmasına katkıda bulunmuştur. Müslüman aktörlerin arabuluculuğu yalnızca siyasal elitler düzeyinde gerçekleşmemekte, toplumun farklı kesimlerini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The decades long armed conflict in the Mindanao Island of the Philippines between the Moros and the Philippines state have ended with the Bangsamoro Peace process. The government of the Philippines and the Moro Islamic Liberation Front reached a peace agreement and the Bangsamoro Autonomous Region in Muslim Mindanao was established in 2019. One of the features of the peace process is the involvement of Muslim actors as third parties. Turkey, Malaysia and the Organization of Islamic Cooperation have been active in the process performing mediation, monitoring and decommissioning tasks. This thesis investigates their activities and attempts to locate these within the larger conflict transformation field. The involvement of Muslim actors in the peace process contributed to its success due to these actors' efforts to build trust between the conflicting parties through their identities, internationalize the peace process, and monitor the implementation of the peace agreements. Their mediation is not limited to elite level leadership, embraces different segments of the society.