Bir diyet polikliniğine başvuran tip 2 diabetes mellitus hastalarının beslenme alışkanlıkları ile HbA1c düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between the nutritional habits and HbA1c levels of type 2 diabetes mellitus patients applied to A diet clinic
  1. Tez No: 696635
  2. Yazar: ZÜLEYHA MUCUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma Mart- Nisan 2021 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Polikliniği'ne başvuran ve sonrasında diyet polikliniğine yönlendirilen tip 2 diyabet tanısı almış ayaktan tedavi gören 12 erkek, 38 kadın olmak üzere toplam 50 birey üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın amacı, tip 2 diabetes mellitus tanısı alan yetişkin bireylerin beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri ve bazı biyokimyasal bulguları ile HbA1c düzeyi arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Çalışmaya katılan hastalar HbA1c düzeylerine göre %7 şeklinde gruplandırılmış, bu gruplara ve cinsiyete göre karşılaştırılmıştır. Diyabetik bireylere tanımlayıcı özelliklerini, fiziksel aktivite düzeylerini, ek hastalık durumları ve beslenme alışkanlıklarını belirlemek amacıyla bir anket formu uygulanmıştır. Hastaların %40'ının (n=20) HbA1c düzeyi %7'dir. HbA1c düzeyi %7 olan kadın ve erkeklerin yaş ortalaması 49,9 ve 46,9 yıl olarak bulunmuştur. HbA1c düzeyi %7 olanların ise fazla kilolu olduğu gözlemlenmiştir. BKİ derecelerine göre gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Açlık kan glukozu HbA1c düzeyi %7 olan gruba göre cinsiyet fark etmeksizin anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p7 olan grupta daha fazla olduğu bulunmuş olup kepekli ve tam buğday ekmek tüketimi daha azdır. Katılımcılardan HbA1c düzeyi >7 olan grupta şeker, bal-reçel-pekmez tüketiminin HbA1c düzeyi
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 50 individuals, 12 males and 38 females, who were diagnosed with type 2 diabetes who were admitted to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Internal Medicine Outpatient Clinic between March and April 2021 and were subsequently referred to the diet outpatient clinic. The aim of the study is to determine the relationship between the nutritional habits, anthropometric measurements and some biochemical findings of adults diagnosed with type 2 diabetes mellitus and the HbA1c level. The patients participating in the study were grouped as 7%according to their HbA1c levels and compared according to these groups and gender. A questionnaire form was applied to diabetic individuals in order to determine their descriptive characteristics, physical activity levels, additional illnesses and nutritional habits. The HbA1c level of 40%(n = 20) of the patients is 7%. While the average age of men and women with HbA1c level 7%was found to be 49,9 and 46,9 years. It was observed that most of the patients in the group with HbA1c level 7%were overweight. There was no statistically significant relationship between the groups according to BMI degrees (p> 0.05). Fasting blood glucose was found to be significantly lower in the group with HbA1c level 7%regardless of gender (p 7, and the consumption of wholemeal and whole wheat bread was less. It was observed that the consumption of sugar, honey-jam-molasses was higher in the group with HbA1c level> 7 than the group with HbA1c level