The effects of different types of firm capabilities on firm performance in economic recession and expansion periods in construction firms
Taahhüt firmalarında farklı yetenek türlerinin ekonomik durgunluk ve genişleme dönemlerinde firma performansına etkisi
- Tez No: 696647
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Firma yeteneklerinin firma performansı üzerindeki etkilerini açıklayan çeşitli araştırmalar yapılmışsa da farklı tür örgütsel yeteneklerin ekonomik durgunluk dönemlerinde, ekonomik genişleme dönemlerine göre örgütsel performansa daha yüksek katkıda bulunup bulunmadıkları hâlâ net değildir. Bu çalışmanın amacı, teknolojik, yönetsel ve politik yeteneklerin, ekonomik durgunluk (ekonomik kriz) ve ekonomik genişleme dönemlerinde (ekonomik kriz öncesi ve ekonomik kriz sonrası dönemlerde) firma performansı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla kaynak temelli teori, işlem maliyeti teorisi ve kaynak bağımlılığı teorisinden yararlanılarak beş hipotez geliştirilmiştir. Bu çalışmada inşaat sektöründe faaliyet gösteren Türk müteahhit firmaları incelenmiştir. Veriler şirketlerden anketler aracılığıyla toplanmıştır. Buna ek olarak, politik yetenek için veri toplamak amacıyla firma sahiplerinin otobiyografileri, inşaat sektörü dergileri, ekonomi ve iş dergileri, gazeteler ve firmaların yıllık duyuruları taranarak ikincil kaynaklardan yararlanılmıştır. Hipotezler, en küçük kareler (EKK) çoklu regresyon analizi kullanılarak test edilmiştir. Bulgular, teknolojik yetenek, yönetsel yetenek ve (anket verileriyle ölçülen) politik yeteneklerin her birinin tüm dönemler için firma performansını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca bulgular, bu yeteneklerin hem farklı ekonomik dönemlere göre hem de aynı ekonomik dönemde birbirlerine göre firma performansı için göreceli önemlerinin incelenen ekonomik döneme ve politik yeteneklerin ölçülme şekline (anket verileri ya da ikincil verilerle ölçülmesine) bağlı olduğunu veya farklılık gösterdiğini göstermektedir. Genel olarak bakıldığında bulgular, sonuçları kısmen ölçülme şekline bağlı olan politik yeteneklere yönelik geliştirilen hipotezler hariç, geliştirilen hipotezlerle özellikle kriz sonrası genişleme döneminde büyük ölçüde tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
Although various studies have been conducted to explain the effects of firm capabilities on firm performance, it is still unclear whether different types of organizational capabilities contribute to higher organizational performance for firms under periods of economic recession compared to the periods of economic expansion. The aim of this study is to investigate the effects of technological, governance and political capabilities on firm performance in the period of economic recession (i.e., during economic crisis) and in the periods of economic expansion (i.e., before the economic crisis and after the economic crisis periods). For this purpose, five hypotheses have been developed using resource-based theory, transaction cost theory and resource dependence theory. In this study, Turkish contractor firms, which operated in the construction industry are examined. Data were collected from companies via questionnaires. In addition, secondary resources were also used to collect data for political capability by means of autobiographies of firms' owners, journals of the construction industry, economy and business journals, and newspapers and firms' annual announcements. Hypotheses were tested by ordinary Least Squares (OLS) multiple regression analysis. The findings indicate that technological capability, governance capability, and political capability (measured by survey data) each significantly affect firm performance for all the periods. The findings further indicate that the relative importance for firm performance of these capabilities both with respect to different economic periods and to each other in the same economic period depends on, or differ by, the economic period examined and the way that the political capability was operationalized (by survey vs. secondary data). Overall, especially for the period of after-the-crisis expansion, the findings are largely consistent with the hypotheses developed, except those developed for political capabilities, the results of which partly depend on its measurement.