Çalışanların girişimci ve yenilikçi davranışlarının işletmelerin ihracat performansına etkisi
The effect of entrepreneurial and innovative behaviors of employees on export performance of enterprises
  1. Tez No: 933061
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma girişimcilik, yenilikçilik ve ihracat performansı üzerine yoğun bir şekilde odaklanmakta ve bu üç ana konunun işletmelerin başarı üzerindeki etkilerini ayrıntılı bir şekilde incelemektedir. Bu tez çalışmasındaki amaç, genel olarak çalışanların iş performansını, firma stratejilerini ve uluslararası pazarlardaki başarıyı artırmaya yönelik stratejileri daha iyi anlamak ve uygulamak için kullanımını ölçmektir. Çalışanların girişimci ve yenilikçi davranışlarının ihracat performansına etkisini incelemek, iş dünyasında önemli bir konu olabilir. Bu etkiyi analiz etmek, firmaların uluslararası pazarlarda daha başarılı olmalarına yardımcı olabilir. Bu analiz, firma stratejileri, insan kaynakları yönetimi ve uluslararası iş geliştirme süreçlerini daha etkili hale getirmek için önemli bilgiler sağlayabilir. Araştırma, girişimcilik özellikleri ve davranışları ile bunların ekonomik büyüme ve istihdam üzerindeki potansiyel etkilerini ele almıştır. Yenilikçilik kısmında, yaratıcılık ve Ar-Ge aktivitelerinin yanı sıra farklı yenilikçilik türlerinin iş süreçlerine entegrasyonunun nasıl gerçekleştirilebileceği tartışılmaktadır. İhracat bölümü ise, ihracat yetenekleri ve performans ölçümü üzerinde durarak, bu faktörlerin uluslararası pazarlarda nasıl rekabet avantajı sağlayabileceğine dair değerlendirmeler sunmaktadır. Ayrıca çalışanların girişimci ve yenilikçi davranışlarının işletmelerin ihracat performansına etkileri özelinde derinlemesine bir analiz yapılmıştır. Bu bölümde, demografik değişkenlerin, sosyal medya kullanım alışkanlıklarının ve iş yerindeki statülerin çalışan davranışları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu bağlamda çalışmanın amacı çalışanların girişimci ve yenilikçi davranışlarının işletmelerin sürdürülebilir ihracat performansına etkisinin belirlenebilmesidir. Bunun için İstanbul ili Avcılar ilçesindeki ihracat yapan işletmelerin çalışanları ile gönüllülük esasıyla kolayda örnekleme kullanılarak 404 çalışana anket ile ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses intensively on entrepreneurship, innovation and export performance and examines in detail the impact of these three main issues on the success of businesses. The purpose of this thesis is to measure the use of employees' job performance in general to better understand and implement firm strategies and strategies to enhance success in international markets. Studying the impact of employees' entrepreneurial and innovative behavior on export performance can be an important topic in business. Analyzing this impact can help firms to be more successful in international markets. This analysis can provide important information to make firm strategies, human resource management and international business development processes more effective. The research addressed entrepreneurial characteristics and behaviors and their potential impact on economic growth and employment. The innovation section discusses how to integrate creativity and R&D activities as well as different types of innovation into business processes. The exporting chapter focuses on exporting capabilities and performance measurement and assesses how these factors can provide competitive advantage in international markets. In addition, an in-depth analysis of the effects of employees' entrepreneurial and innovative behaviors on export performance of enterprises is conducted. In this section, the effects of demographic variables, social media usage habits and workplace status on employee behaviors are examined. In this context, the aim of the study is to determine the impact of employees' entrepreneurial and innovative behaviors on the sustainable export performance of enterprises. For this purpose, 401 employees of exporting enterprises in Avcılar district of Istanbul province were reached with a questionnaire using convenience sampling on a voluntary basis.