Türk ve İsviçre iflâs hukukunda paylaştırma kuralları
The principles of distribution in Turkish and Swiss bankruptcy law
  1. Tez No: 696671
  2. Yazar: TUĞÇE ARSLANPINAR TAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
İflâs kararı verilmesiyle birlikte müflisin bütün alacaklıları, belirli şartları sağlayarak, alacaklarını tahsil etmek için tasfiyeye dâhil olur. İflâs tasfiyesinin en önemli aşaması, şüphesiz alacaklıların alacaklarına kavuşmasına hizmet eden paylaştırma aşamasıdır. Paylaştıma aşamasının gereği gibi yürütülmesinde hem alacaklıların hem de müflisin menfaati vardır. Bu sebeple, iflâsta paylaştırma aşamasının hangi esaslar dikkate alınarak yürütüleceğinin tespit edilmesi ve mümkün olduğunca bu esaslara bağlı kalınması önem arz eder. Bu çalışmada, iflâsta paylaştırmanın hangi andan itibaren başladığının tespiti yapılarak paylaştırmaya dâhil olan işlemler hakkında açıklamalar yapılacaktır. Özellikle paylaştırmaya dâhil olan işlemler ve bu işlemlere karşı başvurulması mümkün olan müracaat yolları, İsviçre hukukuyla da karşılaştırmalı olarak aktarılmaya çalışılacaktır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde iflâsta paylaştırma kavramı, hukukî niteliği, paylaştırmayı gerçekleştirecek yetkili merci ve paylaştırmanın şartları ve sıra cetveli üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde, sıra cetveline karşı başvurulabilecek müracaat yolları, itiraz davası ve şikâyet olmak üzere ikiye ayrılarak incelenecektir. Çalışmamızın son bölümünde ise pay cetveli ve son hesap kavramları ele alınarak bu işlemlere karşı başvurulabilecek şikâyet yolu değerlendirmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
With the decision of bankruptcy, all creditors in association with a bankrupt are included in the liquidation in order to collect receivables, provided that certain conditions are fulfilled. The most significant part of the liquidation regarding the bankruptcy is the process of distribution which allows creditors to collect receivables. Both creditors and bankrupts take advantage of the duly execution of the distribution process. Therefore, the issues regarding the determination of the principles for the distribution process to be executed in case of a bankruptcy, and adherence to such principles become prominent. Within the scope of this study, by determining the point that the distribution takes place in the bankruptcy, the processes included in the distribution will be explained. Specifically the processes included in the distribution, and the legal procedure to which can be resorted in relation to such processes will be addressed in comparison with Swiss law. This study consists of three chapters. The concept of distribution in bankruptcy, its legal characteristics, the competent authority to execute the distribution, the conditions related to the distribution and an order table will be addressed in the first chapter. In the second chapter, the procedures that can be resorted with respect to the order table will be reviewed into two parts, as objection lawsuit and complaint. As for the last chapter of the study, the concepts of share table and final account will be discussed, and the method of complaint that can be resorted for such processes will be scrutinized.