The Islamic banking system as a tool for creating a middle class in developping countries: The case of Democratic Republic of Congo
Gelişmekte olan ülkelerde orta sınıf yaratmanın bır aracıolarak İslami bankacılık sistemi: Kongo Demokratık Cumhuriyeti örneği
- Tez No: 696670
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ALTINIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DKC) örneği ile gelişmekte olan ülkelerdeki İslami Finans ve Bankacılık Sistemi'nin bir analizini yapmaktadır. İslami Finans Sistemi'ni sadece klasik finansal sistemine iyi bir alternatif olarak değil, aynı zamanda DKC örneğinde olduğu gibi gelişmekte olan ülkelerde bir orta sınıfın yaratılması için iyi bir araç olarak sunmaktadır. Diğer birçok çalışmadan farklı olarak, bu çalışma, Afrika'da gelişmekte olan ekonomilerde sadece İslami Fnans Sistemi'nin alternatif yanını sunmakla sınırlı kalmadan, Islami Finansal ve Bankacılık Sistemi'ni orta sınıf kavramıyla uzlaştırmaya yönelik daha spesifik bir analiz sunmaktadır. Orta sınıfın oluşturulmasının gelişmiş ülkelerin kalkınmasındaki ispatlanan rolünden yola çıkarak gelişmekte olan ülkelerde orta sınıfın yaratılmasınında İslami Finans Sistemi'nin rolü ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the Islamic banking and financial system in developing countries with the example of the Democratic Republic of Congo (DRC). It presents the Islamic financial system not only as the best alternative to the traditional financial system but also as the best tool for the creation of a middle class in developing countries, as in the case of the DRC. Unlike many other studies, this study provides a more specific analysis to reconcile the Islamic financial and banking system with the concept of the middle class in developing economies of Africa, without being limited to presenting only the alternative side of the Islamic financial system. Based on the proven role of creating the middle class in the development of developed countries, the role of the Islamic finance system in creating the middle class in developing countries is discussed.