Düzce Bolu ve Sakarya illerinde inşaat sektöründe yer alan müteahhit ve ortak sağlık ve güvenlik birimi bakış açısından bölgesel durumun belirlenmesi ve İSG siteminin 6331 sayılı yasa çerçevesinde incelenmesi
Examining the regional status of the H&s system trough the perspective of the contractor and common health and safety units in the construction sector in Düzce, Sakarya and Bolu provinces within the law no 6331
- Tez No: 696694
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT AKBIYIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tarih öncesinden bu zamana kadar insan hayatı değerli olmuş ve insan hayatını korumak için çaba harcanmıştır. Ancak zamanla insanlık gerek savaşlarla gerekse kişisel çıkarlar için birbirlerine zarar vermiştir. Bu durum insanların köleleştirilmesiyle sonuçlanmıştır. Kölelik dünyadan kaldırılmaya çalışılırken diğer yandan ise insanlar bu sefer sanayileşme ile çalışanlara karşı benzer bir tutum sergilemiştir. İşverenler sadece kendi çıkarlarını düşünerek çalıştırdığı çalışanların hak ve sorumluluklarını düşünmemiş ve değer vermemiştir. Bu durum zamanla çalışanları korumak amacıyla önce iş sağlığı ve güvenliği kavramının oluşmasına, sonrasında iş sağlığı ve güvenliği üzerine çeşitli kanunlar oluşturulmasına sebep olmuştur. Bu kanunlar ise uzun zaman boyunca gelişerek günümüzdeki halini almıştır. Kanunların bugüne gelişlerinde izlediği yol ise bizlere hiçbir kanunun mükemmel olmayacağını bugün tamamlanmış ve mükemmel gözükseler bile zaman içinde eksikleri çıkacağını göstermiştir. Bu sebeple şu an Türkiye'de uygulanmakta olan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunun uygulamaları incelenerek kanun geliştirilmesi gereken noktaları bulunmaya çalışılmıştır. Bu çalışma yapılırken ise Düzce, Bolu ve Sakarya bölgesi temel alınarak bu bölgede bulunan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi şirketleri, Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi çalışanlarına, Müteahhit şirketleri, şantiye çalışanları ve mühendisler olmak üzere 5 gruba anketler yapılmıştır. Bu sayede bölgenin durumu tespit edilerek kanunun çalışma düzeyindeki etkileri görülmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışma ise bölgede şirketlerde 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun tam olarak uygulanmadığını göstermiştir. Özellikle kanuni denetimden kolayca kaçabilen işverenler cezai yaptırama maruz kalmadıkları için kanunun birçok maddesini görmezden gelmektedir. Durum böyle olduğunda ise kanunu geliştirmekten bahsetmek pek mümkün olamaz. Öncelikli olarak işverenler kanunu benimsemeli ve eksizsiz bir şekilde uygulamadır. Çünkü kanun uygulanmadığı sürece kanunun eksiksiz olması hiçbir şey ifade etmeyecektir.
Özet (Çeviri)
Since prehistoric times, human life has been valuable and efforts has been made to protect human life. Over time, humanity has harmed each other through both wars and selfishness. Thus, enslavement of the people has occured. While trying to remove slavery from the modern world, this time people showed a similar attitude towards workers with industrialization. The employers did not consider and value the rights and responsibilities of the employees they employ, considering only their own benefits. Over time, this situation has firstly led to the formation of occupational health and safety concept, and then the creation of various laws about occupational health and safety in order to protect employees. These laws are developed for a long time and took their present form. The way the laws have come to these days has shown us that no law will be perfect, even if it seems like completed and perfect today, its deficiencies will emerge over time. For this reason, applications of the Occupational Health and Safety Law (No. 6331), which is currently being implemented in Turkey, has been examined in order to find the subjects where the law needs to be developed. Surveys made in this study are divided to 5 groups as Joint Health and Safety Unit companies, Joint Health and Safety Unit employees, Contractor companies, construction site workers and engineers which are located in Düzce, Bolu and Sakarya regions. In this way, it is intended to see the effects of the law on the working level while the situation of the region is being determined. The study showed that the Occupational Health and Safety Law No. 6331 is not fully implemented in the companies of this region. In particular, employers who are able to flee from statutory controls and legal penalties easily, ignore many articles of the law. When this is the case, it is not possible to talk about improving the law. First of all, employers should adopt the law and implement it seamlessly. Because as long as the law is not implemented, the perfection of it will mean nothing.