A study in understanding the saving behavior: Frugality and materialistic behavior of college students
Tasarruf davranışını anlamak üzerine bir çalışma: Üniversite öğrencilerinin tutumluluk ve materyalist davranışları
  1. Tez No: 696696
  2. Yazar: BERFAY ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, üniversite öğrencilerinin tasarruf davranışlarını kişilik özelliklerini ve tutumlarını dikkate alarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada kullanılan veriler 2020 Ocak-Şubat tarihleri arasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrencilerinden elde edilmiştir. Araştırmaya 263 öğrenci katılmıştır. Anket otuz sekiz sorudan oluşmaktadır ve cevap kağıdında“5'li Likert ölçeği”kullanılmıştır. Anket soruları, geniş anlamda, literatürde ana hatları verilen tasarruf davranışının önemli belirleyicilerine odaklanmayı amaçlamaktadır; tutumluluk, materyalizm, aşırı harcama, tasarruf, ebeveynlerin etkisi ve ekonomik zorlukların etkisi. Altta yatan tutumları veya özellikleri bulmak için Varimax rotasyonu ile faktör analizi kullanıldı, çıkarım yöntemi olarak PCA seçildi. Faktör analizi bize kişilik özelliklerini ve tutumları farklılaştıran dört farklı değişken getirmiştir; müsriflik, gösterişçilik, otokontrol ve ekonomik zorlukların etkisi. Ayrıca üniversite öğrencilerinin tasarruf davranışları, kişilik özellikleri, tutumları ve demografik bilgilerini içeren değişkenler arasındaki ilişkiyi araştırmak için ikili lojistik regresyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, otokontrollü öğrencilerin tasarruf etme olasılığının daha yüksek olduğunu, gösterişçi ve müsrif öğrencilerin ise tasarruf davranışı ve eğilim gösterme olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermektedir. Ek olarak, ekonomik zorlukların etkisi ve aile gelirinin öğrencilerin tasarruf davranışlarını etkilemediği bulunmuştur. Ayrıca, gelecekte ülkenin ekonomik koşulları hakkında iyimser beklentileri olan öğrencilerin paralarını harcama olasılıkları daha düşüktür. Aksine, bu konuda kötümser öğrencilerin harcama davranışına girme olasılığı daha yüksektir. Ancak günümüz beklentilerinin öğrencilerin tasarruf ve harcama davranışları üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the saving behavior of college students by taking into account personality traits and attitudes. Data used in this study were obtained from students in Ankara Yıldırım Beyazıt University between January to February in 2020. 263 students participated the survey. The questionnaire consisted of thirty-eight items and we use“a 5-point Likert scale”in answer sheet. The survey questions, in broad sense, aim at focusing on important determinants of saving behavior outlined in the literature; including, frugality, materialism, overspending, saving, the effect of parents, and the impact of economic hardship scales. To find underlying attitudes or traits, factor analysis with Varimax rotation was employed, PCA was chosen as an extraction method. The factor analysis brings us four distinct variables differentiating personality traits and attitudes including; lavishness, pretentiousness, self-control, and impact of economic hardship. Furthermore, binary logistic regression analyzes were conducted to explore the relationship between saving behavior, personality traits, attitudes, and variables that contains demographic information of college students. The results indicate that students who have self-control are more likely to save, whereas pretentious and lavish students are less likely to show saving behavior and tendency. In addition, impact of economic hardship and family income do not influence saving behavior of students. Furthermore, students who have optimistic expectations about economic conditions of country in the future are less likely to spend their money. On the contrary, pessimistic students in this regard are more likely to engage in spending behavior. However, it has been observed that today's expectations have no effect on students' saving and spending behaviors.