Genç yetişkinlerde sosyal medya kullanımına dair özellikler ile sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumları ilişkisinin incelenmesi
Examining of the relationship between social media use characteristics and social appearance anxiety and eating attitudes in young adults
  1. Tez No: 696697
  2. Yazar: MERVE ŞENGÖNÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİSU NEHİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç yetişkinlerde sosyal medya kullanımına dair özellikler ile sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumları ilişkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ili 18-25 yaş arası 385 genç yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan her bir katılımcı Sosyodemografik Bilgi Formu, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ) ve Yeme Tutumu Testi (YTT-40) doldurmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, katılımcıların yeme tutumu ile gelir durumu, fiziksel görünüşünden/kilosundan memnuniyeti, sosyal medyada kaç saat geçirdiği, sosyal medya uygulamalarından aldığı beğeni sayısı önemi arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Katılımcıların sosyal görünüş kaygısı ile sosyal medya kullanım sıklığı, sosyal medyada kaç saat geçirdiği arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Katılımcıların sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumu ile beden kitle indeksi arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçların literatüre katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between social media use characteristics and social appearance anxiety and eating attitudes in young adults. The sample of the study consists of 385 young adult individuals between the ages of 18-25 in Istanbul. Each participant in the study completed the Sociodemographic Information Form, Social Appearance Anxiety Scale (SAAS) and Eating Attitude Test (EAT-40). According to the results obtained from the research, a significant difference was found between the eating attitude of the participants and their income, satisfaction with their physical appearance/weight, how many hours they spent on social media, and the importance of the number of likes they received in social media applications. A significant difference was found between the social appearance anxiety of the participants and the frequency of social media use, and how many hours they spent on social media. A low level of positive correlation was found between the participants social appearance anxiety and eating attitude and body mass index. It is aimed that the results obtained from the research will contribute to the literature.